Silivri'de jandarma gruplara müdahale etti

Silivri'de jandarma gruplara müdahale etti
Silivri'de jandarma gruplara müdahale etti
Ergenekon sanıklarına destek için Silivri'ye gelen gruplara, jandarma tazyikli su ve biber gazı ile müdahale etti. Dışarıda atılan gaz mahkeme salonunu da etkiledi. Mahkeme heyeti duruşmayı 11 Nisan'a erteledi.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

Ergenekon davasında yargılanan sanıkları desteklemek için Silivri'ye gelen gruplara polis ve jandarma müdahale etti. Erken saatlerden itibaren duruşma salonun bulunduğu Silivri Cezaevi önüne akın eden kalabalık, 3 sıra halinde oluşturulan demir bariyerleri yıktı. Bunun üzerine jandarma ve polis, gruplara tazyikli su ve biber gazı ile müdahale etti. Silivri'de duruşma salonu dışında atılan gaz bombaları salonda bulunanları da etkiledi. İzleyiciler duruşma salonunda gazdan etkilendi. Duruşmaya ara verildi. Ancak salon, dışarıdan gelen yoğun gazdan dolayı boşaltılamadı. Cezaevi önünde gerginlik uzun süre devam etti. 

Ergenekon davasına verilen öğle arasının ardından duruşma salonuna gelen mahkeme heyeti, duruşmanın bugünkü oturumunun sona erdiğini açıklayarak duruşmayı 11 Nisan'a erteledi.

CHP milletvekilleri Mehmet Haberal, Mustafa Balbay, Genelkurmay eski Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ ve İşçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek'in de yargılandığı Ergenekon davasının görülmesine Silivri Cezaevi'ndeki Duruşma Salonu'nda devam edildi. 


YOLLAR BARİYERLERLE KAPATILDI
Sanıklara destek olmak amacıyla bir grup, Silivri Cezaevi önündeki çadırda beklerken, diğer gruplar da gece saatlerinden itibaren Cezaevi önüne gelmeye başladı. Jandarma da dünden itibaren alarmdaydı ve bölgede yoğun güvenlik önlemleri almıştı. TEM ve D-100 bağlantı yolundan Silivri Cezaevi'ne girişin bariyerlerle kapatıldığı görüldü.

Araçlarını TEM Otoyolu'ndaki güvenlik şeridine çeken göstericiler ise yaklaşık 2 kilometrelik yolu yürüyerek cezaevine ulaştı. Yağmura ve soğuğa rağmen toplananların sayısı binlere ulaştı.

İşçi Partisi ve CHP başta olmak üzere çok sayıda siyasi parti ve sivil toplum kuruluşunun 8 Nisan’da Silivri'de buluşma çağrısı yapmıştı. "Ergenekon'dan çıkıyoruz, 8 Nisan'da Silivri'ye gidiyoruz" sloganı ile çağrı yapan İP, 41 ilden kiraladığı otobüslerle üyelerini Silivri'ye taşıdı. İP'lilerin yanı sıra CHP milletvekilleri, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), Türkiye Gençlik Birliği (TGB) de Ergenekon sanıklarına destek vermek üzere Silivri’ye geldi. 


CHP'Lİ VEKİLLER DE GELDİ
Bu arada duruşmayı izlemek üzere aralarında Muharrem İnce, Mahmut Tanal ve Umut Oran'ın bulunduğu çok sayıda CHP milletvekili de cezaevine geldi. CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, barikatı göstererek "Berlin duvarını görüyorsunuz. Burada adalet olmadığını, hukuk olmadığını 5 yaşındaki çocuk bile biliyor. Şu görüntüye bakın. Ama bu yargıçlar, savcıların çocukları bir gün sokağa çıkamayacak burada. Bunu herkes böyle bilsin" diye konuştu. CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ise, "Adalet için buradayız. herkese adalet istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Sayısı giderek artan kalabalık, duruşma salonuna yaklaşmak istedi ama jandarma kalabalığa izin vermedi. Daha sonra gruplar, 3 sıra halinde kurulan bariyerlerin 2 sırasını yıktı. Bir süre sonra da jandarma bu gruplara müdahale etti. Jandarmanın yetersiz kalması üzerine polis de devreye girdi. Polis ve jandarma, göstericilere biber gazı ve tazyikli suyla müdahale ederken, gazdan etkilenen göstericiler zor anlar yaşadı. Cezaevi önünde toplanan kalabalıkla güvenlik güçleri arasındaki gerginlik uzun süre devam etti.


ÇINAR BEBEK GAZDAN ETKİLENDİ
Bir süre tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen sanık Abdullah Arapoğulları, eşi ve 6 aylık oğluyla duruşmaya geldi. Duruşma esnasında kafeteryada bulunan Çınar bebek, biber gazı nedeniyle fenalaştı. Yüzü moraran ve sesi çıkmayan bebek, anında ağır ceza kalemine alındı. Ambulanslar dışarıdaki arbede de yaralananları hastaneye götürdüğü için müdahale edilemeyen bebek bir süre sonra normale döndü.


MAHKEME HEYETİNDEN AVUKATLARA PROTESTO
Dışarıda büyük gerginlik ve arbedenin yaşandığı sıralarda Silivri’deki duruşma salonunun içinde de manzara çok farklı değildi.

Ergenekon davasının 282. duruşması İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasakal'ın sanık avukatları bölümünde oturduğu gerekçesiyle başlayamadı. Mahkeme heyeti, Baro'dan gelen avukatların yetki belgesi olmadığı gerekçesiyle sanık avukatları bölümünden çıkmasını istedi. Ancak Kocasakal ve diğer avukatlar çıkmak istemeyince saat 9'da başlaması beklenen duruşma başlamadı. Mahkeme heyeti, baro üyelerine tepki olarak duruşma salonuna gelmedi.


BASIN İZLEYİCİLERİN ARASINDA
Avukatların aktardığı bilgiye göre mahkeme heyetinin, yetki belgesi bulunmayan avukatların sanık avukatları bölümünden çıkmadan duruşma salonuna gelmeyeceklerini söylediği öğrenildi. Ayrıca mahkeme heyeti daha önceki uygulamalardan farklı olarak basın mensuplarına izleyici bölümünde yer ayrılması talimatı verdi. Bunun üzerine jandarmalar, basın bölümünü geçişleri kapattı ve basın mensupları izleyiciler arasında duruşmayı takip etmek zorunda kaldı. Bazı basın mensupları masa olmadığı ve basının iş yapamaz duruma getirildiğini dile getirerek mahkeme heyetine tepki gösterdi. Basın mensupları adına Gazeteci Mustafa Mutlu mahkeme heyeti ile görüşmek istedi. Ancak heyet, ' Bugün basın bölümünü avukatlara ayırdık. Bu şekilde devam edecek' yanıtını verdi ve basın bölümü boş olmasına rağmen gazeteciler duruşmayı izleyici bölümünden takip etmek zorunda kaldı. 

Davaya verilen öğle arasının ardından duruşma salonuna gelen mahkeme heyeti, duruşmanın bugünkü oturumunun sona erdiğini açıklayarak duruşmayı 11 Nisan'a erteledi.