Silivri'de jandarma gruplara müdahale etti

Silivri'de jandarma gruplara müdahale etti
Silivri'de jandarma gruplara müdahale etti
Ergenekon sanıklarına destek için Silivri'ye gelen gruplara, jandarma tazyikli su ve biber gazı ile müdahale etti. Dışarıda atılan gaz mahkeme salonunu da etkiledi. Mahkeme heyeti duruşmayı 11 Nisan'a erteledi.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

Ergenekon davasında yargılanan sanıkları desteklemek için Silivri'ye gelen gruplara polis ve jandarma müdahale etti. Erken saatlerden itibaren duruşma salonun bulunduğu Silivri Cezaevi önüne akın eden kalabalık, 3 sıra halinde oluşturulan demir bariyerleri yıktı. Bunun üzerine jandarma ve polis, gruplara tazyikli su ve biber gazı ile müdahale etti. Silivri'de duruşma salonu dışında atılan gaz bombaları salonda bulunanları da etkiledi. İzleyiciler duruşma salonunda gazdan etkilendi. Duruşmaya ara verildi. Ancak salon, dışarıdan gelen yoğun gazdan dolayı boşaltılamadı. Cezaevi önünde gerginlik uzun süre devam etti. 

Ergenekon davasına verilen öğle arasının ardından duruşma salonuna gelen mahkeme heyeti, duruşmanın bugünkü oturumunun sona erdiğini açıklayarak duruşmayı 11 Nisan'a erteledi.

CHP milletvekilleri Mehmet Haberal, Mustafa Balbay, Genelkurmay eski Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ ve İşçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek'in de yargılandığı Ergenekon davasının görülmesine Silivri Cezaevi'ndeki Duruşma Salonu'nda devam edildi. 


YOLLAR BARİYERLERLE KAPATILDI
Sanıklara destek olmak amacıyla bir grup, Silivri Cezaevi önündeki çadırda beklerken, diğer gruplar da gece saatlerinden itibaren Cezaevi önüne gelmeye başladı. Jandarma da dünden itibaren alarmdaydı ve bölgede yoğun güvenlik önlemleri almıştı. TEM ve D-100 bağlantı yolundan Silivri Cezaevi'ne girişin bariyerlerle kapatıldığı görüldü.

Araçlarını TEM Otoyolu'ndaki güvenlik şeridine çeken göstericiler ise yaklaşık 2 kilometrelik yolu yürüyerek cezaevine ulaştı. Yağmura ve soğuğa rağmen toplananların sayısı binlere ulaştı.

İşçi Partisi ve CHP başta olmak üzere çok sayıda siyasi parti ve sivil toplum kuruluşunun 8 Nisan’da Silivri'de buluşma çağrısı yapmıştı. "Ergenekon'dan çıkıyoruz, 8 Nisan'da Silivri'ye gidiyoruz" sloganı ile çağrı yapan İP, 41 ilden kiraladığı otobüslerle üyelerini Silivri'ye taşıdı. İP'lilerin yanı sıra CHP milletvekilleri, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), Türkiye Gençlik Birliği (TGB) de Ergenekon sanıklarına destek vermek üzere Silivri’ye geldi. 


CHP'Lİ VEKİLLER DE GELDİ
Bu arada duruşmayı izlemek üzere aralarında Muharrem İnce, Mahmut Tanal ve Umut Oran'ın bulunduğu çok sayıda CHP milletvekili de cezaevine geldi. CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, barikatı göstererek "Berlin duvarını görüyorsunuz. Burada adalet olmadığını, hukuk olmadığını 5 yaşındaki çocuk bile biliyor. Şu görüntüye bakın. Ama bu yargıçlar, savcıların çocukları bir gün sokağa çıkamayacak burada. Bunu herkes böyle bilsin" diye konuştu. CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ise, "Adalet için buradayız. herkese adalet istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Sayısı giderek artan kalabalık, duruşma salonuna yaklaşmak istedi ama jandarma kalabalığa izin vermedi. Daha sonra gruplar, 3 sıra halinde kurulan bariyerlerin 2 sırasını yıktı. Bir süre sonra da jandarma bu gruplara müdahale etti. Jandarmanın yetersiz kalması üzerine polis de devreye girdi. Polis ve jandarma, göstericilere biber gazı ve tazyikli suyla müdahale ederken, gazdan etkilenen göstericiler zor anlar yaşadı. Cezaevi önünde toplanan kalabalıkla güvenlik güçleri arasındaki gerginlik uzun süre devam etti.


ÇINAR BEBEK GAZDAN ETKİLENDİ
Bir süre tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen sanık Abdullah Arapoğulları, eşi ve 6 aylık oğluyla duruşmaya geldi. Duruşma esnasında kafeteryada bulunan Çınar bebek, biber gazı nedeniyle fenalaştı. Yüzü moraran ve sesi çıkmayan bebek, anında ağır ceza kalemine alındı. Ambulanslar dışarıdaki arbede de yaralananları hastaneye götürdüğü için müdahale edilemeyen bebek bir süre sonra normale döndü.


MAHKEME HEYETİNDEN AVUKATLARA PROTESTO
Dışarıda büyük gerginlik ve arbedenin yaşandığı sıralarda Silivri’deki duruşma salonunun içinde de manzara çok farklı değildi.

Ergenekon davasının 282. duruşması İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasakal'ın sanık avukatları bölümünde oturduğu gerekçesiyle başlayamadı. Mahkeme heyeti, Baro'dan gelen avukatların yetki belgesi olmadığı gerekçesiyle sanık avukatları bölümünden çıkmasını istedi. Ancak Kocasakal ve diğer avukatlar çıkmak istemeyince saat 9'da başlaması beklenen duruşma başlamadı. Mahkeme heyeti, baro üyelerine tepki olarak duruşma salonuna gelmedi.


BASIN İZLEYİCİLERİN ARASINDA
Avukatların aktardığı bilgiye göre mahkeme heyetinin, yetki belgesi bulunmayan avukatların sanık avukatları bölümünden çıkmadan duruşma salonuna gelmeyeceklerini söylediği öğrenildi. Ayrıca mahkeme heyeti daha önceki uygulamalardan farklı olarak basın mensuplarına izleyici bölümünde yer ayrılması talimatı verdi. Bunun üzerine jandarmalar, basın bölümünü geçişleri kapattı ve basın mensupları izleyiciler arasında duruşmayı takip etmek zorunda kaldı. Bazı basın mensupları masa olmadığı ve basının iş yapamaz duruma getirildiğini dile getirerek mahkeme heyetine tepki gösterdi. Basın mensupları adına Gazeteci Mustafa Mutlu mahkeme heyeti ile görüşmek istedi. Ancak heyet, ' Bugün basın bölümünü avukatlara ayırdık. Bu şekilde devam edecek' yanıtını verdi ve basın bölümü boş olmasına rağmen gazeteciler duruşmayı izleyici bölümünden takip etmek zorunda kaldı. 

Davaya verilen öğle arasının ardından duruşma salonuna gelen mahkeme heyeti, duruşmanın bugünkü oturumunun sona erdiğini açıklayarak duruşmayı 11 Nisan'a erteledi.

  http://www.radikal.com.tr/112855911285597

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ... - chevellemuri

  1 aydır bas bas bağırıp 8 Nisan'a çağırıyorlar, "sözde" 9 milyon kişi sosyal medya da isimlerinin yanına TC yazıyor( eskiden TC desek bölücü müsün derlerdi)toplana kişi sayısı 300-500 den fazla değil, buradan çıkan sonuç, memlekette bol miktarda klavye gerillası bulunduğu, hava biraz soğuk oldu mu inançları uğruna geri durduklarıdır.

  ! - zebda

  yorumlara bakılırsa hala ergenekonun muhteşem yapısına ve binlerce uyelik bir sisteme yayıldığı safasatısına inanan bir takım saflar var..ordu içindeki bir takım darbe planlıyıcıları, derin devlet, sol fraksiyonlar, kemalist solcular, işçiler, gazeteciler! bunların hepsi de aynı tencerede diye görmek cahilliktir..kurunun yanında yaş da gidiyor..sorun da burada...sucsuz insanlar var o duvarların arkasında...kumpas kurulmuş insanlar var...bu akpnin klasik yöntemi; bakın pkklı diye kck -bdp- kürt ögrencilerin hepsini aynı kefeye koyuyorlar hapise atıyorlar .hepsine terorist deniyor...dhkpc ye darbe diye halkevlerine, solcu yayın evlerine , fakultelere yurtlara saldırılıyor..ergenekon davasında da aynı durum sözkonusu...bu insanların tepkisi de bunadır..

  Saçma sapan yorumlar... - caminoreal

  Saçmalıkta sınır tanımayacaksınız değil mi? DHKP-C TGB olmuş da, oraya gidenler ergenekoncuymuş da... İki satır da alıştırıldığınız düşman refleksleriyle değil de düşünerek, hissederek yazın, neyin kini bu?

  CHP neyin peşinde - velmas75

  70 Yıl boyunca dünyada eşi benzeri görülmemiş bir şekilde Milli orduyu siyasi kimliklerine bekçilik yaptıran CHP, 2000 li yıllardan sonra Ordunun bu bekçilikten vazgeçeceğini sezmiş olacakki, meydanlarda ''ORDU GÖREVE'' pankartı açmaktan çekinmemişti. AK Partinin güçlü bir şekilde iktidara geldiği günden beri, Halkında büyük desteğiyle Ordu asli görevine dönmüş, bu süreci baltalamak isteyen bazı ordu mensuplarının girişimi ise, Silivri mahkemelerinde bitmiştir. Şimdi CHP çırpınıyor. Bizi kim koruyacak! Gücünü halktan almayan hiç bir parti hiç bir kurum ayakta kalamaz..

  . - karlıkayın

  demekki neymiş ? "yeni" işçi parti = chp .. ne günlere kaldık a dostlar

  ergenekonun nasıl bir örgüt olduğuna güzel bir örnek daha... - 392869

  düşünün...DHKP-C militanları 24 saatte Türk bayrağıyla eylem yapan Türkiye Gençlik Birliği üyesi bir vatansever olup evrim geçirebiliyorlar...''DHKP-C nin askerleriyiz'' yerine ''M.Kemalin askerleriyiz.'' pankartı açabiliyorlar.Asker-mafya-çeteler ve sol militanların faşistlerle yaptığı birlikteliğe ilginç bir örnek oldu bu eylem...

  ergenekon - sakar47

  ergenekoncula'rın tutulacak tarafları yoktur hepsi suça bulaşmışlardır seçimle gelen hükümetleri kaç defa değiştirdiler,parlamentoyu fesh ettiler tuttuğunu astılar kurşuna dizdiler faili meçhul cinayetler işlediler bunlara taraf olanlar o suçlara ortak olmak demektir, cumhuriyeti korumak uğruna darbe yapıp mallarına mal mülk para kattılar, Kenan evren Tahsin Şahinkaya'nın mal varlığına bir bakın bakalım,17 yaşındaki Erdal Ereni 19 yaşına getirip idam ettiler