Silivri'de 'Umut Nöbeti'ni gazeteci Turgay Noyan ve Aydın Engin tuttu

Silivri'de 'Umut Nöbeti'ni gazeteci Turgay Noyan ve Aydın Engin tuttu
Silivri'de 'Umut Nöbeti'ni gazeteci Turgay Noyan ve Aydın Engin tuttu
Tutuklu gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül'e destek olmak ve dayanışma sergilemek için Silivri Cezaevi önünde başlatılan 'Umut nöbeti'ni bugün, Cumhuriyet Gazetesi yazarı Aydın Engin ile Basın Konseyi Yüksek Kurul üyesi Turgay Noyan devam ettirdi.

İSTANBUL – Silivri Cezaevi önündeki ilk nöbeti Cumhuriyet gazetesi yazarı gazeteci Aydın Engin tuttu. Saat 09.00'da cezaevi önüne gelen Aydın Engin, bir sandalye üzerinde oturarak nöbete başladı. Engin, "Cumhuriyet'ten iki arkadaşım Can Dündar ve Erdem Gül içeride. Ayrıca başka gazeteci arkadaşlarımız da içeride, bu bir umut nöbeti, bugün ben nöbetçiyim" dedi. Gönüllü nöbetçi olmak için başvuranların oluşturduğu uzun bir listenin olduğunu belirten Engin, "Ama ben bu listenin sonuna kadar gelmeden arkadaşlarımızın yeniden aramızda olmasını diliyorum ve umuyorum. Hatta daha ileriye gideyim. Son nöbetçi olmak istiyorum. Bakarsınız belki de olur" dedi.

"KAZANAN DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ VE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ OLACAK"

Aydın Engin, "Ülkemiz, bugüne kadar benzerini görmediğim üç darbe yaşamış, hatta 28 Şubat dönemini sayarsak üç buçuk darbe yaşamış bir meslektaşınızım buna rağmen medyanın hiç bu kadar ağır saldırı altında olduğunu yaşamadım. Ama eninde sonunda basın özgürlüğü, düşünce özgürlüğü kazandı. Bu defa da farklı olmayacak yine kazanan düşünce özgürlüğü ve basın özgürlüğü olacak. Bundan yana en ufak bir kuşkum yok" diye konuştu.

Can Dündar'dan okurlarına not: Yine mücadeledeyiz, yine haklı çıkacağız

"BASIN MENSUPLARININ ÖZGÜR OLMADIĞI ÜLKEDE…"

Engin 12:00'da nöbeti Basın Konseyi Yüksek Kurul üyesi gazeteci Turgay Noyan'a devretti. 

'Umut nöbeti'ni devralan Basın Konseyi Yüksek Kurul üyesi gazeteci Turgay Noyan da, "Bütün bu olanlar bana bir şaka gibi geliyor. Casuslukla suçlanan kardeşlerimiz var içeride. Fakat kimin adına casusluk yaptıkları belli değil. Casusluğu ne suretle yaptıkları belli değil. Gerçekten komik ama aynı zamanda acıklı bir durumdayız. İnsanların, özellikle basın mensuplarının özgür olmadığı ülkede hiç kimsenin özgürlüğü, hürriyeti yoktur. Bütün tutuklu kardeşlerimizin, basın mensubu olan kardeşlerimizin biran önce tahliye edilmesini ve bu tür nöbetlerin de biran önce sona ermesini diliyorum" dedi.

Ümit TÜRK - DHA