Silivri'deki olaylar nedeniyle CHP'li vekiller hakkında soruşturma

Silivri'deki olaylar nedeniyle CHP'li vekiller hakkında soruşturma
Silivri'deki olaylar nedeniyle CHP'li vekiller hakkında soruşturma
Silivri'deki Ergenekon soruşturmasını izlemeye giden CHP'li vekiller hakkında, çıkan olaylar nedeniyle soruşturma başlatıldı.

İSTANBUL - Türkiye 'nin çeşitli illerinden dün otobüslerle Silivri'ye giden binlerce kişi, barikatı aşınca jandarma ile polis, biber gazı ve tazyikli suyla kalabalığa müdahale etmişti. Silivri Cumhuriyet Savcılığı'da cezaevi önünde yaşanan olaylara ilişkin soruşturma başlattı. Başsavcılık soruşturmayı "Görevli memura etkin direnme", "Kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenlemek ve yönetmek", "Halkı kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşe kışkırtmak", "Suç işlemeye tahrik", "Yargı görevi yapanı etkilemeye teşebbüs","Mahkeme heyetine hakaret", "Mahkeme heyetine tehdit","Kamu malına zarar vermek" suçlarından başlattı. Soruşturma başlatılanlar arasında İşçi Partisi yöneticileri, Türkiye Gençlik Birliği (TGB) yöneticileri ve Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) yöneticilerinin de olduğu öğrenildi.


CHP 'Lİ VEKİLLER HAKKINDA DA SORUŞTURMA BAŞLATILDI


Savcılık, CHP Milletvekilleri Muharrem İnce, Ali Özgündüz, Nur Serter ve Mahmut Tanal'ın da aralarında bulunduğu bazı vekiller hakkında da 'Yargı görevini yapanı etkilemeye teşebbüs", "Suç işlemeye tahrik" ve "Halkı kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşe kışkırtmak" iddiasıyla soruşturma başlattı. Savcılık, görüntü kayıtlarını inceleyerek, şüphelileri tespit edecek.


DİĞER SORUŞTURMADA DEVAM EDİYOR


Öte yandan 13 Aralık 2012 tarihinde cezaevi önünde meydana gelen olaylarla ilgili soruşturma ise devam ediyor. (dha)