Silivri'nin kaderi Kandil'e bağlı

Haber: ÖMER ŞAHİN - omer.sahin@radikal.com.tr / Arşivi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın Diyarbakır’da söylediği “Cezaevleri boşalacak” sözü genel af beklentisi doğurdu. Hükümet, PKK lideri Abdullah Öcalan’ı da kapsayacak bir “af” düşünmüyor ama KCK’dan DHKP-C ve Ergenekon-Balyoz tutuklularına kadar uzanacak binlerce kişinin kaderi İmralı ve Kandil’den gelecek mesaja bağlı. Ankara , Kandil’in “Silahlı mücadeleyi bıraktık, eve dönmek istiyoruz“ mesajı vermesini bekliyor. Bu mesaj alınırsa “af” için TMK ve TCK’da gerekli değişiklikler yapılacak. Hükümet cephesi, lider kadro ve “eli kana” bulaşan isimleri kapsam dışı tutan formülden yana. Suçu “terör örgütü üyeliği” olan isimler affa uğrayacak. Böylece, KCK, Ergenekon, Balyoz, DHKP-C davasından tutuklu olan binlerce insan tahliye olacak.

Öncelik ‘eve dönüş’

Başbakan Erdoğan’ın Diyarbakır’da yaptığı açıklamalar “Çözüm Süreci”nde yeni bir evreye gelindiğinin işareti. Daha önce ikinci aşama için PKK’nın sınır dışına çıkışını tamamlamasını bekleyen hükümet, strateji değiştirmiş görünüyor. PKK’nın “dışarı” çıkışı önkoşul olmaktan çıktı. KCK’lılardan Ergenekon’a kadar geniş çerçeveli af projesi için “çekilme” beklenmeyecek. Bu sefer dağdakilerin “içeri giriş”i öncelik kazandı. Yeni gündem Kandil’de olduğu tahmin edilen 3 ila 5 bin arasındaki PKK’lının yurda dönüşünü sağlamak.
Devlet, PKK’lıları dağdan indirmek için “eve dönüş”, ”pişmanlık”, ”topluma kazandırma” gibi adlarla bugüne kadar 8 kez yasa çıkardı. Ancak, bu yasaların hiçbirisinden beklenen sonuç alınamadı. “Toplumsal barış” konseptiyle hazırlanan yeni “af” projesinde aynı hayal kırıklığının yaşanmaması için Kandil’in irade ortaya koyması isteniyor. PKK adına yapılacak “Silahı bıraktık, eve dönmek istiyoruz” açıklamasından sonra adım atılacak. Âkil İnsanlar Güneydoğu Heyeti’nde yer alan AK Partili Mehmet Emin Ekmen, hükümetin atması muhtemel adımları Radikal’e aktardı. Ekmen, “Örgüt ‘eve dönüş’ iradesini ortaya koyarsa devlet yasayla karşılık verir. Kapı çalınırsa devlet bu kapıyı açmakla mükellef olur” dedi. Hükümetin her türlü senaryoya karşı hazırlıklı olduğunu, demokratikleşme paketi ile siyaset yapmanın önünün açıldığını söyleyen Ekmen, TCK ve TMK’da yapılacak değişiklikten birçok kesimin yararlanacağını hatırlattı. Ekmen, “Sınırları özenle çizilmiş bir genel af olur. Öcalan’a af söz konusu değil. Bu aftan KCK, Ergenekon, Balyoz’dan yatanlar ve DHKP-C’liler de yararlanır” diye konuştu.