Silivri'ye operasyon

Silivri'ye operasyon
Silivri'ye operasyon
Cezaevlerini 'çiftliğe' çeviren çeteye operasyonda Silivri Cezaevi Müdürü dahil 15 kamu görevlisi gözaltına alındı. Operasyon savcılara da uzayabilir.
Haber: İSMAİL SAĞIROĞLU - ismail.sagiroglu@radikal.com.tr / Arşivi

İstanbul Organize Polisi, cezaevlerini ‘çiftliğe’ çeviren Ahmet D. liderliğindeki çeteye operasyon düzenledi. Aralarında Silivri Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Yusuf Çetin K. ile Maltepe, Kartal ve Metris cezaevi müdür ve müdür yardımcılarının da bulunduğu 15 kamu görevlisi ile 20 çete üyesi gözaltına alındı. Operasyonun cezaevi savcılarına uzanabileceği öğrenildi.
İstanbul Organize Şube Müdürlüğü ekipleri mafya babası Sedat Şahin grubundan kopan Ahmet D. liderliğindeki çeteyi yaklaşık dokuz ay boyunca izledi. Çetenin cezaevindeki kamu görevlilerini kullanarak hapishanelere cep telefonu ve uyuşturucu madde soktuğu, silah ve kesici, delici alet dahil her türlü yasadışı materyal temin ettiği, koğuşta kalacak kişileri kendilerinin belirlediği saptandı.
Çetenin, bütün bu işleri cezaevi yönetimine rüşvet vererek yaptığı, rüşvet parasının seri numaraları alınarak tespit edilmemesi için ödemeleri altınla gerçekleştirdiği iddia edildi. 

Rüşvet para değil altın

Polis, Kartal Yarı Açık Cezaevi Müdürü, Silivri 1 Nolu L Tipi Ceza İnfaz Kurumu İkinci Müdürü Yusuf Çetin K.,, Metris, Maltepe cezaevi müdür ve müdür yardımcıları, sekiz infaz koruma memuru, sağlık memurları ve kâtiplerin de aralarında olduğu 15 kamu görevlisini gözaltına aldı. Çetenin 20 üyesi de evlerinde yakalandı. Soruşturmanın devam ettiği ve operasyonun cezaevi savcılarına uzanabileceği belirtiliyor. Şüpheliler perşembe günü adliyeye sevk edilecek.