Silopi, Cizre ve Nusaybin'de sokağa çıkma yasağı

Silopi, Cizre ve Nusaybin'de sokağa çıkma yasağı
Silopi, Cizre ve Nusaybin'de sokağa çıkma yasağı
Şırnak Valiliği, Silopi ve Cizre'de sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini açıkladı. Nusaybin Kaymakamlığı da saat 16.00'dan itibaren 4 mahallede sokağa çıkma yasağı uygulanacağını bildirdi

ŞIRNAK-MEB'den dün öğretmenlere gönderilen 'Tüm öğretmen ve idarecilerimiz bakanlığımız tarafından 14.12.2015 tarihinden itibaren hizmet içi eğitim seminerine alınmıştır" SMS'i ile Cizre ve Silopi'de görev yapan yaklaşık üç bin öğretmen, ilçeleri terk etmişti. Öğretmenlerin ilçeyi terk etmesinin yakın zamanda sokağa çıkma yasağı ilan edileceğinin işareti olarak yorumlanması, öğretmenleri ve bölge halkını tedirgin etti. Bugün  Şırnak Valisi Ali İhsan Su, Cizre ve Silopi ilçelerinde  bu gece saat  23.00’ ten  itibaren geçerli olmak üzere  ikinci  bir emre kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini açıkladı. 

MEB SMS attı, öğretmenler akın akın Cizre'yi terk etti

3 BİN ÖĞRETMEN İLÇELERİ TERK ETTİ 

Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından öğretmenlere gönderilen 'Tüm öğretmen ve idarecilerimiz bakanlığımız tarafından 14.12.2015 tarihinden itibaren hizmet içi eğitim seminerine alınmıştır" SMS'i ile Cizre ve Silopi'de görev yapan yaklaşık üç bin öğretmen,ilçeleri terk etmişti. Cizre ve köylerinde 1298 öğretmen görev yapıyor. 43 bin 127 öğrencinin 104 okulda gördüğü eğitime, hafta başından itibaren belirsiz bir tarihe kadar ara verilmiş durumda. Aynı durum 1873 öğretmenin görev yaptığı Silopi ilçesinde de geçerli. Silopi'de 68 okulda üç gün olarak belirtilen 'hizmet içi eğitimle' 40 bini aşkın öğrenci bir süre okula gidemeyecek. Bugüne kadar Cizre'de 4 kez; Silopi'de ise 1 kez sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti.

NUSAYBİN'DE DE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLDİ 

Mardin’in  Nusaybin ilçesinde bugün saat 16 .00 dan itibaren sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Nusaybin Kaymakamlığı, ilçenin Abdulkadirpaşa Mahallesi, Fırat Mahallesi, Dicle Mahallesi, Yenişehir Mahallesi'inde bugün saat 16.00'dan itibaren sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini açıkladı. Açıklamada, "Nusaybin ilçemizde artan terör olayları nedeniyle vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması, bozulan huzur ve asayiş ortamının tekrar tesis edilebilmesi için 5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu'nun ilgili hükümleri gereğince belirtilen bölgelerde (Abdulkadirpaşa Mahallesi, Fırat Mahallesi, Dicle Mahallesi, Yenişehir Mahallesi,) sivil vatandaşların zarar görmemesi amacıyla 14 Aralık 2015 Pazartesi günü saat 16.00 itibari ile ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir. Söz konusu yasağa vatandaşların uyması, kendi can ve mal güvenlikleri yönünden önem arz etmekte olup, yasağın bitim süresi ayrıca duyurulacaktır" denildi.
Nusaybin'in 4 mahallesinde en son 6 Aralık'ta ilan edilen sokağa çıkma yasağı 9 Aralık günü sona ermişti. (DHA)