Silopi kayıpları aydınlanabilir

Silopi kayıpları aydınlanabilir
Silopi kayıpları aydınlanabilir

2001?de Ersöz?ün komutanlığı döneminde gözaltına alınan HADEP?li Tanış ve Deniz?den bir daha haber çıkmamıştı.

Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARA - Levent Ersöz’ün yakalanması 2001 yılında HADEP’in ilçe başkanı Serdar Tanış ve ilçe yöneticisi Ebubekir Deniz’in gözaltında kaybının aydınlatılması umudunu da gündeme getirdi. 
Tanış ve Deniz aileleri, çocukların 21 Ocak 2001 günü gözaltında kaybolmasından sorumlu olarak o dönemde Şırnak İl Jandarma Komutanı Albay Levent Ersöz ve yerel askeri yetkililerini sorumlu tutmuştu. Silopi Savcılığı, savcılık ‘gizlilik’ kararı alarak iki yıl boyunca soruşturmayı yürütmüştü. Diyarbakır DGM ise delil yetersizliğinden dolayı takipsizlik kararı vermişti. 
Ersöz’ün yakalanması üzerine ailenin avukatlarından Tahir Elçi, dün, İstanbul Başsavcılığı’na beş sayfalık bir dilekçeyle başvurarak Serdar Tanış ve Ebubekir Deniz’in gözaltında kayıp edilmesi olayıyla ilgili olarak Ersöz ve kendisini karşılayan Astsubay Selim Gür’ün sorgulanmasını istedi. Gür’ün, Ersöz’ün Şırnak Alay Komutanlığı yaptığı dönemde Silopi İlçe Jandarma Komutanlığı’nda görevli olduğu ve gözaltında kayıp olayında adı geçtiği ortaya çıktı. Dilekçede ‘suçun Ergenekon çerçevesinde işlendiği’ belirtildi.
 Avukat İdris Tanış, şu görüşleri dile getirdi: “Ebubekir ve Serdar’ın gözaltına alınması ilgili olarak tekrar müdahillik talebinde bulunacağız. Tanış ve Deniz’in ölümlerinde bu kişi ve ekibi sorumlu olduğunu dosya kapsamında çok açık.”  

AHİM ceza vermişti
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), HADEP yöneticileri Tanış ve Deniz için Türkiye’yi 170 bin avro tazminata mahkûm etmişti. Ancak Türkiye’de dava bile açılmamıştı.