Silopi'de aşiret çatışması: 4 ölü

Silopi'de aşiret çatışması: 4 ölü
Silopi'de aşiret çatışması: 4 ölü
İki aşiret arasındaki husumet önce taşlı sopalı kavgaya dönüştü. Sonra kalaşnikoflar ateşlendi

 

ŞIRNAK- Silopi İlçesi'nde iki aile arasında çıkan silahlı, taşlı ve sopalı kavgada 4 kişi yaşamını yitirdi, 9 kişi de yaralandı. 6 çocuk annesi 38 yaşındaki Leyla Yavuz, 10 yaşındaki Mehmet Didmin ve 28 yaşındaki Hüseyin Kasımoğlu'nun ardından 19 yaşındaki Orhan Ediz de yaralı olarak kaldırıldığı hastanede yapılan tüm madahalelere rağmen kurtarılamadı.


İlçede polis çok yoğun güvenlik önlemleri alırken, yaralılar çevre ilçelerden çağırılan ambulanslarla başta Cizre olmak üzere çevredeki hastanelere sevkedildi.
Silopi"nin Cudi Mahallesi'nde iddiaya göre Tayan ile Herike aşiretleri arasında aralarında daha önceki bir husumetten dolayı saat 18.00 sıralarında tartışma çıktı. Tartışma kısa sürede taş ve sopaların kullanıldığı kavgaya dönüştü. İki aile fertlerinin karıştığı arbedede daha sonra karşılıklı Kalaşnikof silahlar kullanıldı. Yaşanan çatışma ve 4 kişi yaşamını yitirdi. Olayda aralarında çocuklarında bulunduğu 9 kişi de yaralandı.
Silopi Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekipler Cudi Mahallesi'ni abluka altına alıp, arbedeyi güçlükle önledi. Yaralıların götürüldüğü Devlet Hastanesi'nde de yoğun güvenlik önlemleri alınırken, yaralılar çevre ilçelerden çağırılan ambulanslarla başta Cizre olmak üzere Mardin ve Diyarbakır'a sevk edildi. Silopi'de gerginlik devam ederken, halkın büyük bölümünün evlerine kapandığı görüldü. Polis, ilçede aldığı geniş önlemleri sürdürüyor. (dha)