Silopi'de BDP'lilerin yürüyüşüne polis izin vermedi

Silopi'de BDP'lilerin yürüyüşüne polis izin vermedi
Silopi'de BDP'lilerin yürüyüşüne polis izin vermedi

BDP İlce Başkanı Muhsun Kunur (solda) ile Silopi Emniyet Müdürü Zeki Sezer (sağda) arasında

Silopi'de Paris'te 3 kadın PKK'lının öldürülmesini protesto için Fransa Büyükelçiliği'ne faks çekmek için yürümek isteyen BDP'lilere izin vermeyen polisle BDP'liler arasında tartışma yaşandı.

SİLOPİ - Şırnak’ın Silopi İlçesi’nde BDP ’liler, Paris’te PKK ’lı kadınlar Sakine Cansız, Fidan Doğan, Leyla Şaylemez’in öldürülmesini protesto etmek için Fransa’nın Ankara Büyükelçiliği’ne faks çekme eylemi yapmak istedi.

Aralarında BDP İlçe Başkanı Muhsun Kunur’un da bulunduğu yaklaşık 150 kişi, parti binası önünden 400 metre mesafedeki PTT şubesine yürüyüşe geçince, önlem alan polis grubu durdurdu. Yürüyüşün izinsiz olduğu gerekçesiyle izin verilmeyeceğini bildirdi.

BDP Silopi İlçe Başkanı Muhsun Kunur, orada bulunan Silopi Emniyet Müdürü Zeki Sezer’in yanına giderek, yürüyüş yapmalarına izin verilmesini istedi. Sezer, parti önünde basın açıklamasının yapılmasını ve aralarından seçilen kişilerin PTT’ye gitmelerine izin verebileceklerini belirtti.

Bunun üzerine Kunur, başka yerlerde basın açıklamalarının yapıldığını ve sorun yaşanmadığını söyleyerek, Müdür Sezer’e, "O zaman siz kendi bencilliğinizi koyuyorsunuz. Bu uygun olmayacak. Eğer Şırnak’ta oluyorsa, Diyarbakır’da oluyorsa, burada da olacak. Bunu bil" deyince aralarında şu tartışma geçti:

Sezer: O zaman buyurun yapın.
Kunur: Yapacağım. Sen de müdahale edersin müdürüm.
Sezer: Buyurun,
Kunur: Bu ülkede huzur var, refah var. Sen bunu bozamazsın. Bu ülkede demokratik hava var. Bir diyalog havası var. Biz de buna destek olacağız. Biz bunlara yardımcı olacağız. Herkes bölgesinde buna yardımcı olacak ki bu şey sağlanabilsin.
Sezer: Git bana yardımcı ol.
Kunur: Tamam olacağım.
Sezer: Farklı muamelelere girmeyelim. Seni ikaz ediyorum tekrar. Artık konuşmayı burada bırakıyorum. Konuşma burada bitmiştir. Basın açıklamanı yap dağıl. Başka bir şey söylemiyorum. Tamam başkan.

BDP İlçe Başkanı Kunur, yürüyüşe izin verilmemesi üzerine parti binası önünde toplananlara hitaben Kürtçe konuşma yaptı. BDP’liler sloganlar eşliğinde 5 dakikalık oturma eyleminin ardından dağıldı.

DHA - Mehmet Selim YALÇIN


  http://www.radikal.com.tr/111805711180573

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  DEVLET NE YAZIK Kİ HER YERDE FARKLI ALGILATIYOR KENDİNİ - semi ekrem

  Politikanın acımasız izlerini siyasette vatandaşa çektirilen ızdırapla görüyoruz.Aklımızın sagduyu yu yakalaması için emir komuta zincirinde devam eden komutaların aslında askeri kurumlarda uygulanır ama öyle bir gülünecek durumdayız ki yıllarca askeri vesayete riayet eden sivil bürokrasimiz bugünlede hayatımıza bunu katmerli biçimde imal ediyorlardır.Yani yasakçı zihniyetin toplumda görünümü felaketlerle neticelenmiş olmasına ragmen panik korku yürütmenin verdigi kararlarla insanların demokratik tepkisini sakıncalı görerek gösteriyi iptal edebiliyorlar.

  Tebrikler - beardfish

  Olay cıkmadıgı icin sevincliyim. Olay cıkmaması da ilginc. Ben artık PKK nın Silah bırakmak istedigini inanıyorum. Belki hepsi olmasada bir irade var. Istemeyenlerde su anda ses cıkarmıyor. Umarım Devlet akıllı olur da Barıs saglanır.

  iyi polis yoktur - kullaniciadlikisi

  dedim ya iyi polis yoktur diye işte bu da örneği. beyefendi hangi hakları kullanıp hangilerini kullanmqayacağımıza karar veriyor. müdürüm söyle bu akşam beyaz ekmek mi yiyelim kara fırın mı?