Silopi'de gece boyu çatışma: 3 kişi öldürüldü

Silopi'de gece boyu çatışma: 3 kişi öldürüldü
Silopi'de gece boyu çatışma: 3 kişi öldürüldü
Şırnak'ın Silopi ilçesinde dün akşam düzenlenen gösterilerin ardından gece saat 03.00'te bir eve düzenlenen operasyonda 3 genç öldürüldü. Polis kaynakları öldürülen kişilerin YDG-H üyesi olduğunu açıklarken HDP Şırnak milletvekili Ferhat Encü ise gençlerin silahsız olduğunu ve korkarak sığındıkları evde öldürüldüklerini öne sürdü.

RADİKAL – Silopi’deki Yenişehir ve Cudi Mahallesi'ne çıkan cadde ve sokaklar ile ilçe merkezinden geçen İpek Yolu'nda dün gece gösteri yapan gruplar polisle çatıştı. Gösteriler ve çatışmalar sabah saatlerine kadar devam ederken, bir evde 20 yaşlarında 3 genç öldürüldü. Cenazeler Habur Gümrük Kapısı'ndaki Afet Yeri Adli Tıp Merkezi'ne gönderildi. Güvenlik kaynakları öldürülen kişilerin YDG-H üyesi olduğunu açıkladı.

Evrensel gazetesinden Erdal İmrek’in haberine göre ise Silopi’de dün gece polisin kendilerini takip etmesi üzerine kaçıp bir eve sığınan 3 genç evde polis tarafından öldürüldü. Olayda hayatını kaybedenlerin Ali Ödük (20), Halil Can (22) ve henüz ismi kesinleşmeyen bir genç olduğu öğrenildi.

Olayın ardından Silopi’ye giden HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü, gençlerin mahallede yürürken, birden polisin kendilerini takip ettiğini fark ettiğini ve endişelenerek kaçtığını söyleyerek, “Ev polisler tarafından ablukaya alınıyor. Gençler polisin saldırabileceği endişesiyle aileyi evden çıkarıp bekliyor. Bu sırada polis uzun namlulu silahlarla eve ateş açıyor” dedi.

Gençlerin silahsız olduğunu ve polislerce infaz edildiklerini öne süren Encü, cenazelerin Silopi Devlet Hastanesi’ne götürülmesi gerekirken, Habur Sınır Kapısı’na götürüldüğünü söyledi ve “Bunu neden yaptıklarına biz de anlam veremedik” dedi.

 


  http://www.radikal.com.tr/142481414248142

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  user438870' e Cevap - user1130022

  Sevgili arkadaşım çatıma ortamı var orada kendisine kurşun gelmesinden korkup eve sığınmış olma ihtimalleri olamaz mı? Kaldı ki ellerinde silah yoksa savaş durumunda bile esir alınır düşman. Diyelim ki bu ölenler terörist fakat ellerinde silah yok teslim almak daha mantıklı değil mi? bilgi almak için kullanılamaz mı? mantıklı düşünelim azcık. Hiç bir şey insan hayatından önemli değildir ateş edeceğin kişinin terörist olup olmadığından emin değilsen ateş etmeyeceksin. Eğer Eminsen terörist olduğuna o zaman et buna itirazım yok. ama daha geçenlerde 7 yaşında bir çocuk öldü hak mı bu?

  sığınma - user438870

  Korkup eve sığınma nedir? Demek bir suç var o yüzden korkuda var. silahlı veya silahsız, savaş döneminde her birey bir tehdid unsurudur. Bu gençler başkaldırmadan önce bunun farkında olmaları lazım.