Silopi'de kan aktı: 3 ölü 7 yaralı

Silopi'de kan aktı: 3 ölü 7 yaralı
Silopi'de kan aktı: 3 ölü 7 yaralı
Şırnak'ın Silopi ilçesinde sabaha karşı yaşanan olaylarda valiliğin açıklamasına göre 3 kişi öldü aralarında polislerinde olduğu 7 kişi yaralandı.

RADİKAL - Şırnak'ın Silopi ilçesinde sabaha karşı mahallelerdeki hendekleri kapatmaya gelen güvenlik güçlerine, PKK 'lılar tarafından roketatar ve uzun namlulu silahlarla ateş açıldığı iddia edildi.  Şırnak Valiliği'nin  açıklamasın göre polisin de karşılık vermesiyle çıkan çatışmada 3 kişi öldü 7 kişi yaralandı. Silah seslerinin yükseldiği ilçe merkezine jandarma birlikleri de zırhlı araçlarla indi. 

DHA'nın haberine göre, Silopi'nin Başak ve Barbaros mahallelerinde PKK'nın gençlik yapılanması olan Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi (YDG-H) üyelerinin güvenlik güçlerinin girişlerini engellemek için kazdığı hendekleri kapatmak için bugün saat 05.00 sıralarında İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri mahallelere kepçeler ve zırhlı araçlarla gitti. Bu sırada mahallelerde roketatar ve uzun namlulu silahlarla ateş açılması üzerine polisin de karşılık verdiği belirtiliyor. Çatışmada roketatarın isabet ettiği kepçe yanarken 3 kişinin öldüğü, aralarında 1 polisin de bulunduğu 10'a yakın kişinin de yaralandığı iddia edildi. Yaralanan polisin durumunun ağır olduğu bildirildi. 

Bu arada yaralıların götürüldüğü Silopi Devlet Hastanesi'nde acil hastalar dışında gelen hastalar kabul edilmedi. Güvenlik güçleri hastane çevresinde geniş güvenlik önlemleri alırken, acil hastalar dışında gelenlerin girişine izin verilmedi. Silopi'nin Başak Mahallesi'nde çatışmalar devam ederken, İlçe Jandarma Komutanlığı'na ait birlikler de zırhlı araçlarla ilçe merkezine inerek, stratejik noktalarda konuşlandırıldı. Helikopterler de havadan denetim yapmaya başladı.Çatışmalar nedeniyle halk evlerine kapandı. Çatışmanın sürdüğü mahallede bazı evlerde yangın çıktığı haberleri geldi.

VALİLİK: 3 ÖLÜ, 7 YARALI VAR

Şırnak Valiliği, Silopi İlçesi'nde meydana gelen olaylarda 3 kişinin öldüğünü, biri ağır 2 polis ile birlikte toplam 7 kişinin yaralandığını açıkladı. Açıklamada, şöyle denildi: "07.08.2015 günü saat 05.30'da Silopi ilçemizde vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini ve kamu düzenini bozmaya yönelik olarak EYP (el yapımı patlayıcı) ve mayın düzenekle barikat kuran, hendek kazan ve güvenlik kuvvetlerimize karşı roket, EYP, mayın ve uzun menzilli silahlarla saldırıda bulunan bölücü terör örgütü mensuplarına karşı yapılan operasyonda biri ağır olmak üzere 2 polis memuru yaralanmış, çatışma esnasında 3 şahıs ölmüş, 5 kişi de çeşitli yerlerinden yaralanmıştır. Bölücü terör örgütü mensupları olay yeri ve çevresinde lastik yakma ve benzeri olaylara devam etmekte olup, güvenlik kuvvetlerimizce vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğine yönelik tedbirler alınmaya ve gerekli müdahale ve operasyonlara devam edilmektedir."

(Mehmet Selim YALÇIN-Halil COŞKUN/SİLOPİ/DHA)'58 yaşında YDG-H'lı olur mu'

Silopi'de bulunan HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız vurulan kişilerden birinin 58 yaşındaki Hamdin Ulaş olduğunu belirterek, bu kişinin PKK'nın gençlik örgütü 'YDG-H' üyesi olduğu yönündeki haberlere Twitter'dan tepki gösterdi. Halen Silopi Devlet Hastanesi'nde yaralıların yanında olduğunu belirten Sarıyıldız mesajında şunları yazdı:

Silopi'de polis tarafından vurulan 58 yaşındaki Hamdin Ulaş nasıl olur da gençlik örgütü olan YDG-H üyesi olabiliyor?


  http://www.radikal.com.tr/141091914109195

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  oluryor yine kurtler, hep oldukleri gibi.. - kurdolog

  Vurulmuşum Düşüm, gecelerden kara Bir hayra yoranım çıkmaz Canım alırlar ecelsiz Sığdıramam kitaplara Şifre buyurmuş bir paşa Vurulmuşum hiç sorgusuz, yargısız Kirveyiz, kardeşiz, kanla bağlıyız Karşıyaka köyleri, obalarıyla Kız alıp vermişiz yüzyıllar boyu, Komşuyuz yaka yakaya Birbirine karışır tavuklarımız Bilmezlikten değil, Fıkaralıktan Pasaporta ısınmamış içimiz Budur katlimize sebep suçumuz, Gayrı eşkiyaya çıkar adımız Kaçakçıya Soyguncuya Hayına... Vurun ulan, Vurun, Ben kolay ölmem. Ocakta küllenmiş közüm, Karnımda sözüm var ....

  Her zamanki gibi devlet... - hllcvl

  Her zamanki gibi devlet vatandaşını öldürüyor ve biz seyrediyoruz... Bu sefer ne için öldürüyor??? "Bana oy vermediniz!" diye! Ne acıklı, ne hazin... Gerçekten bir Türkiyeli olarak utanıyorum, içim yanıyor...

  haber videoları - m.irkkan

  sevgili web radikal en ekibi, biz okurlar bir haberi okumak için açtığımızda, isteğimiz dışında son sese ayarlanmış o haber videosunun kendi kendine açılıp dönmesini İSTEMİYORUZ. eğer izleme gereği görürsek kendimiz play tuşuna tıklayıp bunu yapabiliriz. belki inanması güç gelicek ama bunu gerçekten yapabiliyoruz. köyün delisi gibi şikayet yazdırmayın bi insana ya. zaten 20 yıllık gazeteyi kuşa çevirdiniz. sayenizde tek bölümünü izlemediğim sörvayvır ın her şeyini bilir olduk. bu muydu radikal?

  kahrolsun pkk - user1091901

  pkk lıların kol gezdigi bi yer orası ekipler olay yerine gitti. sonra polise ateş açtılar olan bu.

  radikal bari sen yapma! - user1035373

  Medyanın kullandığı dil Güntaç Aktan'ın "Anadolu'dan Görünüm" programındaki dil gibi. Zehirleyici suçlayıcı ve devleti alayı kutsayan bir dil. Bıkmadınız mı? Ya da bunun yalan bir dil olduğunu gezide yaşayarak görmediniz mi?