Silopi'de olaylı gece

Silopi'de olaylı gece
Silopi'de olaylı gece
Şırnak'ın Silopi İlçesi'nde uluslararası ipek yolunu trafiğe kapatan PKK sempatizanları, TIR'ları barikat olarak kullanıp polisle çatıştı. Polis ve göstericiler arasındaki çatışma ve kovalamaca gece geç saatlere kadar sürdü.

RADİKAL - Silopi’de, dün akşam saatlerinde uluslararası karayoluna çıkarak eylem yapan göstericiler, lastik yakıp karayolunu trafiğe kapattı. Üzerinde PKK 'nın gençlik örgütlenmesi Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi (YDG-H) yazılı siyah tişört giyen eylemciler, durdurdukları bazı araçlarının yönünü çevirerek barikat olarak kullandı. Yolun trafiğe kapanması ile birlikte çok sayıda polis aracı olay yerine sevk edildi. Göstericiler polis araçlarına molotof kokteylleri ile saldırıda bulundu. Polis, göstericilere gaz bombası ve tazyikli su ile müdahale ederken, sokak aralarına kaçan göstericileri kovalayan bir polis zırhlı aracına damların üzerinden molotof kokteyleri atıldı. Alev alan bir zırhlı araca, olay yerinde bulunan TOMA aracı su sıkarak alevleri söndürdü.

4 SAAT SÜRDÜ
Polis, 3 farklı noktada yolu trafiğe kapatarak eylem yapan göstericileri dağıtmakta zorlanırken, atılan çok sayıda gaz bombasından dolayı karayolunda görüş mesafesi düştü. Polisin attığı biber gazı kapsülünden biri sivil bir otomobilin camından içeri girdi. Yaklaşık 4 saat süren eylemde ölen ve yaralanan olmazken, göstericiler gecenin karanlığından yararlanarak ara sokaklara kaçıp gözden kayboldu. (Mehmet Selim YALÇIN/SİLOPİ/DHA)


  ETİKETLER:

  PKK

  ,

  molotof

  ,

  TOMA

  ,

  YDG-H

  ,

  Akşam

  ,

  Eylem

  ,

  sivil

  ,

  müdahale