Silopi´de sınırı yüzerek geçen şoförlere ateş açıldı: 4 yaralı

Silopi´de sınırı yüzerek geçen şoförlere ateş açıldı: 4 yaralı
Silopi´de sınırı yüzerek geçen şoförlere ateş açıldı: 4 yaralı
Habur Sınır Kapısı'nda girişlerde sorun yaşayıp mağdur olduklarını ve Cizre'deki yakınlarından haber alamadıklarını söyleyerek, Kuzey Irak sınırı kaçak olarak Hezil Çayı'nı yüzerek geçmeye çalışan kamyon şoförlerine jandarma ateş açtı. Olayda 4 şoför yaralandı.

RADİKAL - Geçen cuma gününden beri sokağa çıkma yasağı uygulanan ve cep telefonlarının çalışmadığı Cizre'deki yakınlarıyla iletişim kuramadıklarını söyleyen yaklaşık 500 kadar şoför, Türkiye - Irak sınırını oluşturan Hezil Çayı'na kadar gelerek, ellerindeki beyaz bezlerle yurda giriş yapmaya çalıştı. Sınırda güvenliği sağlayan Kapılı Jandarma Taburuna bağlı askerler, Hezil Çayını yüzerek Türkiye'ye gelmek isteyen şoförleri önce uyardı, ardından ateş açtı.

Açılan ilk ateşle yaralanan 4 şoför, arkadaşlarının yardımıyla Kuzey Irak'ın Zaho kentindeki hastanelere götürülürken, gruptan 50 kadarı Hezil Çayı'ndan Türkiye tarafına geçti, diğerleri geri döndü.

İçişleri Bakanı Altınok'tan Cizre açıklaması

Sınırı yasadışı yollardan geçerek yurda giren şoförlerin önü, zırhlı jandarma ekipleri tarafından kesildi. Askerler ile yapılan görüşme sonunda şoförler karşıya geri gitmeleri için ikna edildi. Kapılı Köyü'nde askerlerin gözetiminde şoförler, geldikleri yoldan tekrar sınırın karşı yakasına geçiş yaptı.

Sınırı kaçak yollardan geçen şoförlerden Ali Badur, "15 gündür Irak'ta bekliyoruz. Evlerimizden, çocuklarımızdan bir haber alamıyoruz. Ne oldu, ne bitti, bilmiyoruz. Peşmergeler de izin vermiyor. Kapı çalışmıyor. Ne yapacağımızı bilemiyoruz? Mecburuz. Sınırı geçmek zorunda kaldık. Yetkililere sesleniyorum gelsinler bize bir çare göstersinler" dedi. (dha/ Mehmet Selim YALÇIN )

HDP heyetine yiyecek ve su takviyesi

Cizre'de insanlık dramı: Yedi çocuk annesinin cesedi iki gün tavukçu deposunda bekletildi

Demirtaş: "Ben şu dağ başından milletvekillerimle Cizre'ye yürüyemiyorum bile"

Leyla Zana ölüm orucuna başlıyor

HDP'lilerin Cizre yürüyüşünde ikinci gün

Cizre'den son fotoğraflar