Silopi'de yine 'delil' bulundu

Silopi'de yine 'delil' bulundu
Silopi'de yine 'delil' bulundu
Silopi'deki kuyularda yapılan araştırmada yanmış elbise parçaları ve bir tutam saç bulundu


Ferit ASLAN- Hali COŞKUN- Ramazan İMRAĞŞIRNAK’ın Silopi İlçesi’nde 1990'lı yıllarda kayıpların öldürülüp cesetlerinin kuyulara atıldığı iddialarının ardından Silopi Cumhuriyet Başsavcılığı’nın izniyle başlatılan kazı çalışmalarında, bugün de yanmış elbise parçaları ile bir tutam saç bulundu.
Ergenekon soruşturması kapsamında açıklamalarda bulunan Tuncay Güney ile PKK itirafçısı Abdulkadir Aygan 1990’lı yıllarda öldürülen pek çok kişinin asitle yakıldıktan sonra Silopi’de bulunan BOTAŞ Tesisleri’ne ve Cizre- Silopi güzergahındaki bazı noktalara açılan kuyulara gömüldüğünü iddia etmişti. Bunun üzerine 70 kayıp yakını ve Şırnak Barosu avukatları kuyuların açılması için Silopi Cumhuriyet Savcılığı’na başvurmasının adından kuyuların açılmasına karar verildi. BOTAŞ tesislerinden başlanan ve Silopi-Cizre arasında daha önceden lokanta olarak kullanılan kum ocağında sürdürülen kazı çalışmalarına bugüne de davam edildi.
BOTAŞ tesislerinde dünkü azılarda 2 kemik parçası, bir fanila parçası, dün kum ocağındaki bir kuyuda insan dirseğine ait olduğu tahmin edilen bir kemik, yeşil renkli bir eldiven, bir bere ve saç teli bulunmuştu.
Bugün bölgede iki kuyuda sürdürülen kazı çalışmalarına Silopi Cumhuriyet Başsavcısı Atilla Öztürk, Şırnak Baro Başkanı Nuşirevan Elçi ve avukatlar gözetiminde devam edildi. İş makinelerinin kullanıldığı bugünkü kazılarda 10 işçi de vardiyalı olarak görev aldı. Çalışmalarda öğleye kadar yanmış bir elbise parçası, bir tutam saç bulundu.
Yetkililer, kum ocağındaki kazı çalışmalarını bugün tamamlamayı hedeflediklerini belirterek, bulunan kemik parçaları ve diğer malzemelerin incelenmek üzere Adli Tıp Kurumu’na gönderileceğini kaydetti. (dha)