@omererbil

Silueti kurtaracak rapor

Silueti kurtaracak rapor
Silueti kurtaracak rapor
Radikal'in haberini okuyan Avukat Gökdemir'in açtığı davada bilirkişiden Sultanahmet'in minareleri arasına giren gökdelenler için çok sert rapor çıktı. Gökdelenler mahkeme kararıyla tıraşlanabilir.
Haber: ÖMER ERBİL - omer.erbil@radikal.com.tr / Arşivi

Zeytinburnu Kazlıçeşme de yükselirken İstanbul ’un asırlık tarihi siluetini bozan 3 gökdelen ile ilgili İstanbul 4. İdare Mahkemesi’nde açılan davada bilirkişiden zehir zemberek bir rapor çıktı. Mimar İhsan Sarı, Doç. Dr. Darçın Akın, Prof. Dr. Can Binan, Doç. Dr. Mehmet Küçükmehmetoğlu, Mimar Mehmet Kaya tarafından hazırlanan bilirkişi raporu 38 sayfadan oluşuyor. Raporda gökdelenlerle ilgili olarak ‘Daha önce 1 olan emsalin 2.5’ a çıkarılarak İmar Yasası’na aykırı hareket edildiği; (inşaatın) Dünya Miras Alanı Tampon Bölgesi sınırı içinde yer aldığı; bu sınır içinde Güney-Batı yönünde bulunan ‘bakı noktası’nın kapsadığı İstanbul Kara Surlarının siluet içinde kaldığı, (inşaatın) İstanbul’un tarihi siluetini olumsuz etkileyerek kamu yararı taşımadığı’’ sonuçlarına varıldı. Mahkeme ruhsat iptaline karar verirse bu İBB yıkım hakkını veriyor. Bu durumda mal sahibinin tazminatı ödemek kaydıyla gökdelenler tıraşlanabilecek.

14 Eylül 2011 günü Radikal’de ‘Tarihi siluete giren gökdelen’ haberi yayımlandı. Ardından tüm kamuoyunda siluet tartışması başladı, gökdelenlere kimin nasıl izin verdiği tartışmaları yaşandıı. Sonrasında ise İBB, siluet etkisini düşünmeden ruhsat verdiklerini açıklayarak bir anlamda suçlarını kabul etti. Lakin inşaatlar bir türlü durmadı, hızla yükseldi. Gökdelenleri yapan Astay Menkul Kıymetler Şirketi ise ruhsatlarının yasal olduğunu savunarak inşaatı durdurmadı. İstanbul 4. İdare Mahkemesi’nde devam eden davayı açan Avukat Cihat Gökdemir, kamuoyunda ses getiren önemli davaların da avukatlığını yapıyor. Gökdemir, aralarında Mavi Marmara Saldırısı Davası’nın da olduğu çok sayıda büyük davaya bakarken THY, Anadolu Ajansı, İTO gibi önemli kurumların da avukatlığını yapıyor. Gökdemir ‘silüet’ davasını açmaya ise ABD seyahati esnasında, Radikal’deki haberi okurken karar vermiş. “Yarın çocuklarım ‘Bu ucubeler niye burada’ demesinler” diyen Gökdemir, ABD dönüşünde 3 aylık hazırlık safhasının ardından İBB ve Zeytinburnu Belediyesi aleyhine İstanbul İdare Mahkemesi’nde dava açmış. Gökdemir’e davayı açtığında “Başbakan’ın haberi olmadan bu iş olmaz, açma bu davayı” şeklinde telkinlerde bulunulmuş. Ancak Gökdemir, Başbakan’ın böyle bir şeye razı gelemeyeceğini düşünerek vazgeçmemiş.

‘Kamu yararı taşımıyor’

Onaltı/Dokuz blokları için önce ‘giderilmesi imkânsız zararlar ortaya çıkacağı’ gerekçesiyle yürütmeyi durdurma davası açıldı. Sonra ‘ruhsat iptali’ için dava dosyası 4. İdare Mahkemesi’ne gönderildi. Bilirkişi raporunun sonuç bölümünde ‘gökdelenlerin koruma ilkeleri, planlama esasları, şehircilik ilkeleri ve teknikleri yönüyle aykırılıklar taşıdığı üçlü kulenin; tarihsel İstanbul kenti Dünya Miras Alanları üzerinde oluşturduğu olumsuz siluet etkisi yönüyle kamu yararı taşımadığı, bunun bilirkişi heyetinin ortak kanaati olduğu’ vurgulandı.

Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhçu “Mahkeme ruhsat iptaline karar verirse, bu idareye yıkım hakkı demektir. Lakin mahkeme kararları genelde uygulanmayarak suç işleniyor. Biz de İçişleri Bakanlığı’na suç duyurusunda bulunuyoruz. Bu davanın sonucunu da merakla bekliyoruz’’ dedi. 

Karadan, denizden, havadan etki

Bilirkişi havadan, karadan ve denizden araştırıp oybirliğiyle karar verdi: Siluet bozuluyor

Bilirkişi heyeti 13 Eylül 2012 günü Hâkim Emine Özdemir Güçlü ile birlikte gökdelenlerin bulunduğu arazi ile İstanbul kenti dahilinde ilgili taşınmaz üzerindeki yapıların görüleceği muhtelif yer ve konumları gezdi. Havadan muhtelif yüksekliklerde uçuş gerçekleştirip çok sayıda fotoğraf çekip tespitlerde bulunuldu. Gökdelenlerin üzerinden de Tarihi Yarımada gözlenerek fotoğraflandı. Daha sonra Boğaz geçişinde kullanılan vapurdan, Boğaz Köprüsü üzerinden, Salacak, Harem, Kızkulesi, Kadıköy ve Çamlıca sırtlarından gökdelenlerin siluete etkisi izlenip belgelendi. Mahkeme yerinde tespitlerden sonra bilirkişiden raporunu hazırlamasını istedi. İşte yaklaşık 5 ay süren çalışmalar sonucu ortaya çıkan rapordan ayrıntılar:

“UNESCO’nun 2009 tarihli raporunda ‘İnsanlık dehasının biricik yapısıdır’ denilen Süleymaniye Camii, Sultanahmet Camii, Ayasofya Müzesi, Topkapı Sarayı ve kentin ayakta kalmış ve dünyanın sayılı kent surlarından olan görkemli İstanbul kara ve deniz surlarının oluşturduğu, farklı kültürlerin uygarlık sentezi olarak şekillenmiş ve Türk medeniyetinin bir kimlik zirvesi olarak meydana gelen ve İstanbul denince akla ilk gelen tarihi yarımadanın siluetidir. Siluetin özgün niteliğinin ve algılanmasının yitirilerek herhangi bir basit ve sıradan yerleşime benzer bir yapıya dönüşmesinin önüne geçilmesi için İstanbul’un kültürel ve tarihsel silueti bozulmadan korunmalıdır.”
“Ayrıca arazi, Kültür Bakanlığı’nca onaylanan İstanbul Dünya Miras Alanı Tampon Bölgesi sınırı içinde bakı noktasının kapsadığı siluet alanı içinde bulunmaktadır. Kadıköy, Galata, Kasımpaşa, Şişli, Boğaz Köprüsü ve bu köprünün Anadolu yakası ayağı dava konusu kulelerin algılanabildiği alanlar olarak ifade edilebilir. İstanbul tarihi yarımada bölgesinin tarihi ve kültürel kimliğiyle ve Türkiye’nin uluslararası sözleşmeler ile korumayı taahhüt ettiği Dünya Miras Alanı üzerinde olumsuz bir durum ortaya koymaktadır.”

‘‘Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 21 Nisan 2009 tarihinde yönetim planı alanı onaylanıp İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne gönderilmiş olmasına rağmen, bunun açık olarak dikkate alınmadığı ve belediyenin 21 Mayıs 2009 tarihinde planı onayladığı, 31 Aralık 2009 tarihinde ise mevzuata aykırı olarak 2009/10116 sayılı inşaat ruhsatının verildiği ve bu durumun açıkça 2863 sayılı yasaya ve mevzuata aykırı bir durum oluşturduğu belirlenmiştir.’’

“Mahkemece 2002 yılında daha önce 1 olan emsal artışı 1.5’e çıkarıldığı için iptal edilen plandan sonra planlama ilkelerine aykırı olarak ve bunu destekleyecek somut gerekçeler olmadan 2.5 emsalli bir plana onay verildiği görülüyor.’’

“Bodrum katların emsale dahil edilmemesiyle planla belirlenen emsalin doğrudan yükseklik serbest uygulaması ile düşeye aktarıldığı ve ilave kata dönüştüğü belirlendi.”

Onaltıdokuz kuleleri ile ilgili İstanbul 4. İdare Mahkemesin’de devam eden davanın avukatı Gürkan Celepçioğlu’ydu. Yusuf Özden adına davayı yürüten Celepçioğlu, bilirkişi ile birlikte davanın başından sonuna takipçisi oldu. Haberde yer alan avukat Cihat Gökdemir ise 9. İdare Mahkemesi’nde dava açmış, ancak bu dava 4. İdare Mehkemesi’ndeki dava ile birleştirildi.


  http://www.radikal.com.tr/113096511309656

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  MIRASLARIMIZ VE BIZLER - 14Bernard

  Yuzlerce yil duran bu eserleri,kapitalist dusunce mahvediyor.Ve herkes rant pesinde.Tabii zamana uyulacak, da sehir mimarlari,ve eski sehri koruma yasalari nerede,nasil uygulaniyor(mu)?Bunlari uygulayanlarin kapasitesi ne kalitede?Soru cok ve cabi da oradaki foto da.Baska soze gerek varmi?Yazik,yazik!!!sonrada soruyoruz biz neden Avrupali degiliz.Paris de yasiyorum gel de bir cekic vur cesaretin varsa.Hemen sosyal koruma cemiyetleri kurulur ve kiyasiya mucadele olur ve sonuc cogunluk kazanan halk olur.Meshur Roland Garrostenis kortunu buyutmek icin yanindaki sairler parki yikilacakti inanin inanmayin sadece ev kadinlarinin kurdugu cemiyet bu isi iptal ettirdi.Ders cikarana benden Bravo.Mesele cami degil ben yillarca ahir olmus kiliseler gordum anneannemin memlekedi Nigde/Camardi da icim yanar hala.

  kim verdi buna izin - demlicay2011

  yıllarca dönen paraları neden yazmıyorsunuz. sürülen kaymakamları. ülke böyle peşkeş çekiliyor basın uyuyor. neden güçlü zayıf meselesi. hiç bir denilene inanmıyorum. ne yargıya ne bürokrata ne basına. sizin hakkınızdan ancak avrupa gelir. yeyin mallarını sonsuza kadar üretmeden vergilerin üzerine yata yata. aheste aheste çıkmassa kellemi atarım. tarih sizi affetmeyecek. belediyelere açılan davaların miktarına bakın. kaç belediye davalı. açın googleye bakın tam 1100 civarı bu utançla ne diye ortalarda geziyorsunuz. demokrasi diye avunuyorsunuz. makam soy ve zenginlik bu ülkede adalet dışıdır. bunun tersini savunan neyse. değmez. ah aziz nesin ah.

  Ucube denilen heykelden milyon kez çirkin. - yunusalisinan

  Ülkemiz denince akla bu silüet gelmiyor mu. Elin oğlu her değerine sahip çıkıyor. Elimizde bir bu eser kalmışken, silüet olarak bu eser medeniyetimizi temsil ederken, sen gel İslami değerlere sahip çıkıyorum, müslümanım diyen iktidarında bunu mahvet. Bu CHP döneminde olsaydı yemin ediyorum yeri göğü yıkardık. CHP'lilerin ne dinsizliği kalırdı, ne münafıklığı. Gelgelelim aynı şeyi yapan sayın Başbakanımıza ne diyelim şimdi. Küsmekle, mızıkçılıkla olur mu bu. Neyin pahasına susuyorsun. Yalandan o zaman İsrail'e efelenmen. Gariban bir heykeltraşa mı gücün yetiyor diye sorarlar. PArası olana, akçeli ilişkin olana sesin çıkmıyorsa senin ne kıslı tarafın var bu adama karşı diye sorarlar. Yiğitlik bağın olmayan, düşman insana karşı dinini, değerlerini savunmak değildir. Yiğitlik kendine karşı yapılır, mücadelenin büyüğü budur. Yiğitlik menfaatlerin olduğu halde dinini herşeyden üstün tutmaktadır. Ticaretim bozulacak diye dinini satıyorsan, değerini satıyorsan, bana kahramanlık taslama babam....

  Kamu Yararı - aykabo

  Sokak kotunda mağazaya yer açmak için tarihi Emek Sineması'nı yıkmak ve kamuya ait olan Taksim Gezi Parkı'nın üzerine AVM/rezidans kompleksi inşa etmek gibi tartışmasız kamu yararına olan projelere dava açmaya gerek yok pek tabii.. Bir de "ucube" kelimesi 'Başbakan'ın onaylamadığı yıkılması gereken nesne' anlamında dolaşıma girdi. Üstelik başbakanın alamet-i farikası olarak da okunabiliyor. Çok şükür kavram üreten bir başbakanımız var.

  algıda seçicilik.. - marais

  bu kadar hassas iseler, asıl istanbul'un göbeğine, haliç'in boynuna saplanmış bir hançer gibi duran, süleymaniye'nin silüetini mahveden, ceneviz kale burçlarını yıkan haliç metro geçiş köprüsüne de karşı dursunlar da samimiyetlerini anlayalım.

  Umarım gerçekleşir - drozer

  Bu işler göstermelik küsmeklerle olmuyor!.. Eğer hükümet ya da İBB ciddi olsaydı, bu davayı kendileri açardı. Umarım mahkemelerimiz de yargının bağımsızlığını doğrulayacak bir karar alırlar... Mimarlarımıza çabaları için teşekkür ediyorum.