Silvan'da Hükümet Konağı'nda patlama

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde Hükümet Konağının kalorifer kazanının bulunduğu bölümde meydana gelen patlamada 1 kişi öldü, 2'si ağır 18 kişi yaralandı.Ferit ASLAN- Serdar SUNAR

DİYARBAKIR - Silvan Hükümet Konağı’nın kazan dairesinde, oksijen tüpünün patlaması sonucu, sıcak suyla abdest almak için bodrum kata inen İrfan Yıldız öldü, 25 kişi yaralandı. Patlamanın memurların öğle tatilinde olduğu sırada meydana gelmesi, büyük bir faciayı önledi. Patlamada Hükümet Konağı’nda büyük hasar meydana geldi.
4 katlı Silvan Hükümet Konağı’nın kalorifer kazanının kışlık bakım ve tamiratı yapılan bodrum katta bugün saat 13.20'de büyük bir gürültüyle patlama meydana geldi. İlçedeki adliye dışında tüm resmi birimlerin bulunduğu binadaki patlamanın ilk belirlemelere göre kazan dairesinde bulunan oksijen tüpünden kaynaklandığı belirtildi.
Patlamada, Tapu Kadastro Müdürlüğü’nde memur olarak çalışan ve sıcak su bulunduğu gerekçesiyle kazan dairesindeki lavaboya abdest almaya inen 4 çocuk babası İrfan Yıldız hayatını kaybetti. Patlamada büyük hasan gören Hükümetin Konağı’nın 1, 2 ve 3’üncü katlarında bulunanlardan 25 kişi de yaralandı. Patlama kalorifer borularının ve bazı çerçevelerinin değiştirilmesi nedeniyle tadilat yapılan binada büyük bir sarsıntıya yolaçarken, herkes deprem olduğunu zannetti. Patlamada Hükümet Konağı binası hasar görürken, tüm camları kırıldı. Bahçede bulunan 7-8 araç da hasar gördü.KAYMAKAM BİNADA DEĞİLDİSilvan Hükümet Konağı’nda yaklaşık 150 kişinin çalıştığı ve patlamanın öğle tatili sırasında çalışanların dışarıda bulunması sırasında meydana gelmesinin, büyük bir faciayı önlediği belirtildi. Patlama sırasında Kaymakam Doğan Demirtaş’ın da binada bulunmadığı belirtildi.
Patlamada yaralanan 25 kişi Silvan Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Yaralılardan durumları ağır Gökhan Gök ile Gökhan Onak, Diyarbakır Dicle Üniversitesi Hastanesi’ne sevk edildi.
Yetkililer, patlamayla ilgili başlatılan soruşturmanın sürdüğünü belirtirken, ilk saptamalara göre patlamaya kalorifer kazanı ve tamiratının bakımı ve tamiratında kullanılan oksijen tüpü neden oldu. (dha)