Simav'da 5 büyüklüğünde deprem

Kütahya'nın Simav İlçesi'nde meydana gelen Richter ölçeğine göre 5 büyüklüğündeki deprem korku yarattı


Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü depremin saat 07.28'de kaydedildiğini bildirdi. Yerin 6.5 kilometre derinliğindeki deprem, Bursa ve Yalova'ya kadar uzanan bölgede hissedildi. 

BİR KADIN KALP KRİZİ SONUCU ÖLDÜ

Kütahya’nın Simav ilçesinde sabah saatlerinde meydana gelen 5 büyüklüğündeki deprem sırasında hastanede tedavi gören bir kadının, panik nedeniyle kalp krizi geçirerek hayatını kaybettiği bildirildi.
Simav Kaymakamı Rıza Dalan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, vatandaşların deprem sonrası panikle sokaklara çıktığını söyledi.
İlçe merkezi, belde ve köylerde bazı binaların duvarlarında çatlaklar oluştuğunu ve bacaların yıkıldığını ifade eden Dalan, Kaymakamlık koordinesinde kurulan İlçe Kriz Merkezi’nin çalışmaları yürüttüğünü belirtti.
Kütahya Valiliği ve diğer ilçelerden bu kriz merkezine teknik destek yapıldığını anlatan Dalan, ilçede ilköğretim okulları ve liselerin bugün tatil edildiğini anımsattı. Rıza Dalan, "Hastanede tedavi gören Şaphaneli Nazife Çelik (38) adlı vatandaşımız, deprem sırasında kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmiştir" dedi.
Dalan, Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe’nin ilçeye gelerek incelemelerde bulunacağını kaydetti.
Bu arada, bazı GSM operatörlerine ait baz istasyonlarının depremden zarar gördüğü ve bu nedenle köylerde vatandaşların cep telefonlarıyla yakınlarına ulaşmada güçlük çektiği öğrenildi.

ARTÇI SARSINTILAR
Simav’da sabah saat 07.28’de meydana gelen 5 büyüklüğündeki depremin ardından Simav’da 8, Emet ve Şaphane ilçelerinde birer sarsıntı kaydedildi.
Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nden alınan bilgiye göre, Emet’te saat 07.36’da 2.7 büyüklüğünde bir, Simav’da 07.38-08.05 saatleri arasında büyüklükleri 2.7 ile 3.6 arasında değişen 8, Şaphane’de saat 07.58’de 2.7 büyüklüğünde bir olmak üzere toplam 10 artçı sarsıntı kaydedildi. (dha,aa)