Şimdi de 10 maddelik kadın bildirisi

ABD'de ilahiyat profesörü Amina Vadud'un New York'ta kadınlı erkekli cemaate cuma namazı kıldırmasının yankıları sürüyor. Namaza önayak olan eski Wall Street Journal muhabiri Esra Q. Numani ise 'Camide Kadın Hakları Beyannamesi' dağıttı.

NEW YORK - ABD'de ilahiyat profesörü Amina Vadud'un New York'ta kadınlı erkekli cemaate cuma namazı kıldırmasının yankıları sürüyor. Namaza önayak olan eski Wall Street Journal muhabiri Esra Q. Numani ise 'Camide Kadın Hakları Beyannamesi' dağıttı. Numani'nın kadın-erkek birlikte namaz kılanları görüntülemek için camiye akın eden gazetecilere dağıttığı bildiri şöyle:

 • 1 - Kadınların camiye girme hakkı vardır.
 • 2 - Kadınların camiye ön kapıdan girme hakkı vardır.
 • 3 - Kadınların fiziken namazgâhta bulunmaya hakkı vardır.
 • 4 - Kadınların haremlik-selamlık olmaksızın erkek cemaatin arasında namaz kılmaya ve ön sırada saf tutmaya hakkı vardır.
 • 5 - Kadınların her tür cemaate hutbe okumaya hakkı vardır.
 • 6 - Kadınların imamlık yapmaya, İslami cemaatlerde yöneticilik yapmaya ve kurumların yönetim kurullarında yer almaya hakkı vardır.
 • 7 - Kadınların cemaatin her türlü etkinliğine tam katılım hakkı vardır.
 • 8 -Kadınların erkeklerden ayrılmadan her türlü dini toplantı ve etkinliği yönetme ve bu etkinliklere katılma hakkı vardır.
 • 9 - Kadınlar samimi bir şekilde selamlanmalı ve kendileriyle konuşulmalıdır.
 • 10 - Kadınlara saygı gösterilmeli, haklarında dedikodu ve iftira yapılmamalıdır.
  ABD'deki 'kadın imam' tartışması, Virginia Commonwealth Üniversitesi İslam Araştırmaları Bölümü Profesörü Vadud'un önceki gün Manhattan'daki St. John Katedrali'nde kadınlı erkekli cemaate namaz kıldırmasıyla başlamıştı (Vadud'un başvurduğu üç camiiden izin çıkmamıştı.) Vadud, burada verdiği hutbede Müslümanlıkta kadınla erkeğin eşit haklara sahip olduğunu, İslam'ın yayılmasında kadınların önemli rol oynadıklarını, ancak sonra iktidarı ele geçiren erkeklerin kadınları dışlayıp onları cinsel haz veren nesnelere dönüştürdüğünü savundu. Vadud, hutbesinde Allah'tan söz ederken 'he, she, it' (İngilizce'de erkekler, kadınlar ve cansız varlıklar için kullanılan o zamiri) kullandı. Dışarda toplanan az sayıdaki protestocu ise 'Bugün karışık cemaatle namaz. Yarın da cehennem ateşi!' pankartları taşıdı. Polisin binaya yaklaştırmadığı göstericiler, 'Bu kadın İslam'ı lekeliyor' diye slogan attı.
  ABD merkezli çeşitli İslami örgütler Vadud ve Numani'nin başını çektiği hareketi 'eşitlik talebinden ziyade feminizm' olarak nitelendirip mesafeli dururken Numani'nin asıl niyetinin İslamiyet ve kadın konusunda yazdığı yeni kitabının reklamını yapmak olduğunu öne sürenler de oldu. Bir tepki de Sünni İslam öğretisinin merkezi olan Mısır'daki El Ezher Üniversitesi'nden geldi. Şeyh Seyid Tantavi, El Ahram gazetesine yazdığı yazıda, "İslamiyet'te bir kadın, kadın cemaatin imamı olabilir ama erkek cemaatin imamı olamaz. Kadının vücudu özeldir. Erkeklerin namaz kılarken bir kadına bakmaları uygun değil" dedi. (Dış Haberler)


  • http://www.radikal.com.tr/7414017414010

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.