Şimdi de Kore Kanamalı Ateşi hastalığı çıktı

ANKARA - Zonguldak ve Bartın’da patlak veren hastalıkla ilgili olarak 16 şüpheli vaka tespit edildi. Bu kişilerden sekizinde ‘hanta virüs’ enfeksiyonu olduğu belirlendi. Bir kişi hanta virüs nedeniyle öldü. Beş kişinin tedavileri sürüyor. İki kişi de tedavi sonrası taburcu edildi.
‘Kore Kanamalı Ateşi Hastalığı’na yol açan virüs olarak bilinen hanta virüs, Dünya Sağlık Örgütü’nün dikkatini de çekti. Dünya Sağlık Örgütü hastalıkla mücadele edilmesi kararı alırken, hastalık böbrek sendromlu kanamalı ateş olarak da biliniyor. Hastalıktan, dünyada yılda 200 bin vaka bildirimi yapılıyor ve Rusya’nın güney bölgesi ile Balkanlar’da uzun yıllardır görülüyor. 

Fareler bulaştırıyor
Hanta virüs daha çok kemirgenler aracılığıyla taşınıyor. Örneğin pamuk faresi bir hanta virüs taşıyıcısı ve hem kırda hem de şehirlerde yaşayanlar için tehlike yaratıyor. Hastalık hastalıklı kemirgenin dışkısı, idrarı veya salyasıyla doğrudan temas veya soluma yoluyla bulaşıyor. İnsandan insana bulaşmaya rastlanmıyor.
Hastalığın baş ağrısı, hafif ateş, ciltte kanama, titreme gibi belirtileri var. Ancak hastaların üçte birinde hiçbir belirti görülmüyor. Virüs akciğer hastalığı, akut böbrek yetmezliği veya hemorajik ateşi tetikliyor. Kesin tedavisi yok. Aşı çalışmaları sürüyor. Korunma için farelerden uzak durmak, farelerin bulunduğu ortamlarda eldiven kullanıp maske takmak öneriliyor.
Sağlık Bakanlığı’ndan dün yapılan açıklamaya göre şubat sonunda Zonguldak ve Bartın’da ateş, bulantı, kusma ve devamında gelişen böbrek yetmezliği bulgularıyla hastaneye başvuran iki kişide hanta virüs tespit edildi.  Benzer bulgularla takip edilen 16 şüpheli vakadan sekizinde de aynı virüse rastlandı.
İlk kez tespit edildi
Bakanlık, Türkiye’de hastalığın ilk kez tespit edildiğini belirtirken konuyla ilgili ekip kurulduğu ve bu ekibin, bölgede hastalığın kaynağına ilişkin incelemelerde bulunduğu açıkladı.
Açıklamada, “Kemiricilerle uygun yöntemlerle mücadele edilmeli. Kemiricilerin atıkları ile kirlenme ihtimali olan yerlerin temizliği toz kaldırmadan deterjan veya çamaşır suyu kullanılarak yıkama veya ıslak bezlerle temizlik şeklinde yapılması gerekmektedir” denildi. (Radikal)