Şimdi de pide savaşı

Bafralı işadamı Hamit Genç, 'Karadeniz pidesi' diye bilinen pidenin 'Bafra pidesi' olarak tescili için Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'na başvurdu.

SAMSUN - Bafralı işadamı Hamit Genç, 'Karadeniz pidesi' diye bilinen pidenin 'Bafra pidesi' olarak tescili için Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'na başvurdu. Eğer tescil işlemi gerçekleşirse, Bafra ve Termeliler arasında yıllardır süren pide rekabeti de yeni bir boyut kazanacak.
Hamit Genç ve eşi Filiz, Bafra pidesinin özelliklerinin değiştirilerek Samsun'un başka ilçelerinde, o ilçenin pidesi gibi adlandırılması nedeniyle tescil işlemi başlattıklarını anlatan Hamit Genç, "Bafra'nın kendine ait bir kültürü, yaşayış tarzı var. Bu kültür içinde pidemiz önemli yer tutuyor. Herkes benzer pide yapabilir, ancak özellikleri, hazırlanışı ve ismi değiştirilmeden yapılsın" dedi.
İnsanların şehir dışından Bafra'ya pide yemeye geldiğini, hatta yurtdışına pide götürenler olduğunu söyleyen Filiz Genç de, kendi kültür ve pidelerine sahip çıkmak için tescil işlemi başlattıklarını ifade etti.
'Marka Güçtür'
Geçen hafta Samsun'da düzenlenen 'Marka Güçtür' konulu toplantıya katılan bakan Kürşat Tüzmen, Bafralılar ve Termeliler arasında pide konusunda yıllardır devam eden 'tatlı rekabet'e şahit olmuştu, iki ilçe sakinlerinin pidenin kendi yörelerine ait olduğunu öne sürmesi üzerine, "Birleşin, dünya markası olun" çağrısı yapmıştı. Tescil işlemi tatlı rekabete yeni boyut katacak.


    http://www.radikal.com.tr/8477738477730

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.