Şimdi Meclisli olduk, odaları doldurduk

Yemin töreninin yapılacağı cumartesi gününden itibaren resmen 'milletvekili' olacak vekillerin Meclis'te kullanacakları odalar kurayla belirlendi. Kurada oda çıkmayan AKP'den Ertuğrul Günay, CHP'den Necla Arat...
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - Yemin töreninin yapılacağı cumartesi gününden itibaren resmen 'milletvekili' olacak vekillerin Meclis'te kullanacakları odalar kurayla belirlendi. Kurada oda çıkmayan AKP'den Ertuğrul Günay, CHP'den Necla Arat, Nur Serter'in de yer aldıgı 22 milletvekili makam için bir süre daha bekleyecek.
23. dönem parlamentosunun milletvekilleri, Meclis'teki görevlerine yarınki yemin töreniyle başlıyacak. Yeni vekillerin makam odaları önceki gün kurayla belirlendi. En yaşlı üye sıfatıyla geçici başkan olan CHP İstanbul Milletvekili Şükrü Elekdağ başkanlığında yapılan kura çekimine, Meclis'te grubu olan siyasi partilerin temsilcileri de katıldı. Önceki dönemlerde olduğu gibi eski TBMM başkanlarıyla, eski başbakanlara kura dışı olarak oda tahsis edilmesi kararlaştırıldı. Buna göre Bülent Arınç ile Mesut Yılmaz, istediği odayı seçebilecek.
Uras ve Yazıcıoğlu'na ayrıcalık
AKP'li Salih Kapusuz'un önerisiyle, siyasi parti başkanı olup bağımsız olarak Meclis'e giren İstanbul Milletvekili Ufuk Uras ve Sivas Milletvekili Muhsin Yazıcıoğlu'na, kura dışı olarak Halkla İlişkiler binasındaki büyük odalardan verilmesi yönünde karar alındı.
Bir başka öneriyle, görme özürlü İstanbul Milletvekili Lokman Ayva, 22. dönemde kullandığı, ana binadaki özürlü asansörüne yakın odasını kullanmaya devam edecek.
Geçen dönem milletvekili olup da yeniden seçilenlerden odalarında kalmak isteyenler kura çekimine katılmadı. Kuraya katılan 337 üye arasında yer alan dokuz CHP'li, sekiz AKP'li ve beş MHP'liye oda çıkmadı. Bu isimler oda için başkanvekilliklerinin ve divanın belirlenmesini bekleyecek.
Yemin törenine askerler katılmıyor
TBMM Genel Kurulu, yarın 15.00'te toplanacak ve vekiller sırayla yemin edecek. Yemin töreninin 02.30'a kadar sürmesi bekleniyor. Meclis yetkilileri, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ve kuvvet komutanlarının yemin törenine katılmayacağı bilgisini verdiler. Önceki törenlere katılan Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları Ankara milletvekilleri yemin etmeden önce Atatürk ve silah arkadaşları için yapılan saygı duruşuna katıldıktan sonra Meclis'ten ayrılıyordu.