Şimdilik 4 öğrencisi var

Şimdilik 4 öğrencisi var
Şimdilik 4 öğrencisi var
Gökçeada'da 49 yıl sonra 'zil sesi' için gün sayan Özel Rum Okulu'na 4 öğrenci kayıt yaptırdı. Okulda Türkçe ve Rumca eğitim verilecek.
Haber: BURAK GEZEN / DHA / Arşivi

Çanakkale’nin Gökçeada ilçesine bağlı Zeytinli Köyü’nde 49 yıl sonra açılan Özel Rum Okulu’nda eğitim 16 Eylül Pazartesi günü başlayacak. Neredeyse yarım asır sonra yeniden ders zilinin çalacağı okula henüz 4 öğrenci kayıt yaptırdı.
Gökçeada ilçe merkezine 4 kilometre uzaklığındaki Zeytinli Köyü’nde 1951 yılında eğitime başlayan Rum azınlık okulu, 1964 yılında kurucusunun isteği doğrultusunda kapatıldı. 38 yıl sonra adaya dönüş yapan Anna Koçumal, geçen yıl ağustos ayında Rum Ortodoks Kilisesi Vakfı adına okulun yeniden açılması için Milli Eğitim Bakanlığı ’na başvurdu.
Tadilatı yapılan okulun 49 yıl sonra tekrar açılması için Milli Eğitim Bakanlığı’ndan gereken onay çıktı. Özel Gökçeada Rum İlkokulu’na (Aya Todori İlk Mektebi) müdür olarak Zeytinli Köyü’nde yaşayan Yorgi Berber ve Stella Berber’in kızları Paraskevi Berber atandı. Okula aynı zamanda müdür yardımcısı olarak görev yapacak bir Türk öğretmen ile ayrıca Rumca dersleri ve ana-sınıfı için de Yunanistan’dan bir öğretmen atanacak. Okulda Rumca ve Türkçe olarak eğitim verilecek.
Okuldaki 3 derslikten biri ana- sınıfı olarak kullanılacak. Diğer iki sınıfta ise bir ve ikinci sınıflar ile üç ve dördüncü sınıflar birlikte eğitim görecek. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, okulun sorumlusu olan Anna Koçumal ile yaptıkları son görüşmede 4 öğrencinin kayıt yaptırdığını öğrendiklerini, ancak bunun gayri resmi bir bilgi olduğunu belirtti. 

Yaşlıların sayısı 175

Gökçeada’da Rum asıllı Türk vatandaşı olarak 175 yaşlı bulunması ve çocuk sayısının çok az olması nedeniyle okula öğrenci bulmakta zorluk çekildiği vurgulandı.