Simge aşk çırpınıyor

Depremle başlayan Türk-Yunan dostluğu sürecinde 'simge' haline gelen aşk zor günler yaşıyor.
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - Depremle başlayan Türk-Yunan dostluğu sürecinde 'simge' haline gelen aşk zor günler yaşıyor. Atina'daki kurtarma çalışmalarında tanışarak evlilik sürecine giren Pinelopi Dufeksi ile Veysel Kotan'ın ilişkisi Türkiye'deki ekonomik kriz yüzünden büyük güçlüklerle devam ediyor.
7 Eylül 1999'da Yunanistan'da yaşanan depremden hemen sonra ENKA Holding'in Atina'ya gönderdiği kurtarma ekibinde yer alan Veysel, doktor olan Pinelopi'ye tutularak ufukta evlilik görünen bir ilişkiye girdi. Ancak Veysel, Pinelopi ile biraz fazla ilgilenmeye başlayınca işini ihmalin faturasını kovulmakla ödedi. İşsiz olduğunu sevgilisinden bir süre gizleyen Türk genci, Pinelopi'yi Türkiye'de ağırlamak ya da Atina'yı ziyaret etmek için borçlandı.
Borçlarının bir bölümünü babasının
ödemesi ve birkaç işte çalışması sayesinde durumu idare eden Veysel, son krizden nihai tokadı yedi. Çalıştığı pazarlamacılık şirketinden de kovulan Kotan 5 aydır işsiz.
Televizyon dizilerinde dublaj yapan Pinelopi ise tüm bu sıkıntıların yaşandığı süreçte sevgilisine destek çıktı. Defalarca İzmir'e gitti, Veysel'i Atina'ya getirtti ama sonunda kendisi de yılma noktasına geldi. Her ziyareti 800-1000 dolara mal olmuş Pinelopi'ye.
'Evlenince İzmir'e yerleşebilirim'
Veysel'in evlenerek Yunanistan'a yerleşme isteği de Pinelopi Dufeksi'nin bakış açısıyla pek mantıklı görünmüyor:
"Burada ne iş yapar? Yunancayı bile doğru dürüst konuşamıyor. Evlenmemiz için ısrar ediyor ama nasıl yaşayacağız? En iyisi Türkiye'de bir iş bulması. ENKA Holding'in sahibi Şarık Tara'nın Yunanlıları sevdiğini duydum. Rica ediyorum, Veysel'i yeniden işe alsın. Sevdiği için işlediği hatayı affetsin. Eğer sonra evlenmeyi kararlaştırırsak, İzmir'e yerleşebilirim. Evlenirsek de nikâh şahitliğimizi Şarık Tara'nın yapmasını isterdim."
Atina'da geniş çevresi olan Pinelopi, Veysel ile konuşmak için ödediği telefon faturalarından da şikâyetçi. Ona telefonda Türkçe 'seni seviyorum' diyor, telefonun öteki ucundan gelen ses hayli kalın bir Yunan şivesiyle cevap veriyor: "Se agapo".
Kaynanaların farkı
Pinelopi Dufeksi, müstakbel kaynanasını da çok seviyor. "İzmir'de beni ağırlamak için ellerinden ne geliyorsa yapıyorlar" diyen Pinelopi'ye 'Annen ne diyor bu işe' diye sorduğumuzda umutlu konuşmuyor. Annesi, işsiz bir Türkle ilişkisine sıcak bakmıyor.
İlk evliliğinden 6 yaşında bir kızı bulunan Veysel ise çaresizlik içinde. Pinelopi'ye bakılırsa, kadın parası yemek canını sıkıyor Türk gencinin.
Pinelopi "Bugün bende var, yarın Veysel'de olur" düşüncesinde. Ancak geleceği pek parlak görmediği de bir gerçek.