Şimşekten korkan 100 koyun kayalıklardan atladı

Şimşekten korkan 100 koyun kayalıklardan atladı
Şimşekten korkan 100 koyun kayalıklardan atladı
Van'da gece şimşek çakınca korkup kaçışırken kayalıktan atlayan 100 kadar koyun telef oldu. Sürüyü kurtarmak isteyen çoban da uçurumdan yuvarlandı.

VAN - Olay önceki gece saat 23.00 sıralarında Gürpınar İlçesi'ne 50 kilometre uzaklıktaki Yedisalkım Köyü Katro Kayalıkları'nda meydana geldi.

Köydeki 1200 kadar koyunu sağımın ardından akşam saatlerinde iki çoban otlatmak üzere köye 3 kilometre uzaklıktaki Katro Kayalıkları'nın bulunduğu bölgeye götürdü. Burada otlamaya başlayan koyunlar, bir anda bastıran yağmur ve peş peşe çakan şimşekten ürküp kaçışmaya başladı. Koyunlardan biri gece karanlığında fark edemediği kayalıktan aşağı atlayınca, o bölümdeki koyunlar da arkasından atlamaya başladı.

Koyunların atlamasını engellemek için önlerine geçen çoban İsa Gülalan, onlarla birlikte sürüklenin kayalıklarda yuvarlanmaya başladı.

ÇOBAN HAYATINI ZOR KURTARDI
Yaklaşık 10 metreden düşen 100 kadar koyun üst üste yığılıp telef olunca, bir süre sonra kayalıklara tutunan çoban da aralarında sıkıştı. Olayı gören diğer çobanın haber vermesi üzerine olay yerine gelen köylüler, ilk önce koyunların arasında sıkışan çoban İsa Gülalan'ı tutunduğu kayalıktan çıkardı.

Vücudunun bazı yerlerinde ezilmeler olan İsa Gülalan, kurtulduğu için şanslı olduğunu söyledi. Çoban Gülalan, "Gece bir anda yağmur başladı ve şimşek çaktı. Koyunlar sağa sola kaçışmaya başladı. Bu sırada bir koyun yaklaşık 10 metre yükseklikteki kayalıktan aşağı atladı. Arkasından da diğer koyunlar atlamaya başladı. Ben de koyunlara engel olmaya çalıştım. Ancak ben de onlarla sürüklendim. Aralarında sıkıştım. Daha sonra çevrede bulunan diğer çobanlar gelerek sürünün tamamının atlamasına engel oldular" dedi. Köylüler ise tek geçim kaynaklarının koyunlar olduğunu ve devletin zararlarını karşılamasını istediler.

Van'ın Gevaş İlçesi'nin İkizler Köyü'nde 2005 yılında 400 koyun öneki koyunun peşinden kayalıklardan atlayarak telef olmuştu. Bu haber uluslararası medyada da koyun intiharı haberi olarak yer almıştı.

DHA - Osman BEKLEYEN / Murat ÇAĞLAR


  ETİKETLER:

  Van

  ,

  haber

  ,

  Akşam

  ,

  Gece

  ,

  Yağmur

  ,

  çoban

  http://www.radikal.com.tr/113557811355782

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  yok daha neler... - Mrfar

  kucukbas hayvanlarin toplu intihari hic duyulmamis birsey(bircesit yaban fare(lagurus)sinde toplu intiharlar var). 1)Gevisgetiren hayvanlar karanlikta iyi görmezler.yagmurlu hava geceyi daha bi karanlik yapmis. 2)Psikoljide "suru davranisi"kavrami vardir ve derki panige kapilan suru irrasyonel hareket eder. 3)Cografya/arazi/cevre kosullari da böyle bir sonucu kolaylastirmis olsa gerek.

  Otları İnceleyin. - Clear

  Daha beteri,daha önce,2005 yılında da olmuş.Şimşek,mimşek,koyun intiharı masallarını bırakın bir kenara da,otlaktaki otları inceleyin.Aralarında hayvanları delirten bir ot var mı? Örneğin gizlice ekilmiş uyuşturucu falan gibi...Hemen,"devlet zararımızı ödesin" demekle olmuyor bu işler...Devlet o ödemeyi,her zaman her konuda dillerde pelesenk edilen "bizim vergilerimizden" yapacak.Devlete,gökten bol şimşekli yağmurla inmiyor o paralar...Önce hayvanlarınıza otlakta ne otu yedirdiğinizi araştırın.