Sinagog bombacılarından 'eve dönüş' başvurusu

15-20 Kasım saldırılarının 50 zanlısından 24'ü, Topluma Kazandırma Yasası'ndan faydalanmak için DGM'ye başvurdu.

İstanbul'da 15-20 Kasım 2003 tarihlerinde iki sinagogla Britanya Başkonsolosluğu ve HSBC Bank Genel Müdürlüğü binasına yönelik bombalı saldırıya ilişkin yürütülen operasyonlar kapsamında yakalanarak tutuklanan 50 kişiden 24'ü, Topluma Kazandırma Yasası'ndan faydalanmak için DGM'ye başvurdu.
İstanbul'daki bombalı saldırılara ilişkin yürütülen operasyonlar kapsamında yakalanarak sevkedildikleri DGM'ce tutuklanan 50 kişiden 24'ü, gerek savcılık aşamasında ve gerekse tutuklandıktan sonra İstanbul DGM Cumhuriyet Başsavcılığı'na verdikleri dilekçelerinde pişman olduklarını bildirdi. Kaide örgütünün Türkiye yapılanmasındaki önemli isimlerden oldukları öne sürülen Fevzi Yitiz, Harun İlhan, Yusuf Polat, Adnan Ersöz ve Baki Yiğit'in de aralarında bulunduğu 24 sanık, dilekçelerinde, 6 Ağustos 2003'te yürürlüğe giren Topluma Kazandırma Yasası'ndan faydalanmak istediklerini kaydetti. Dilekçelerini son başvuru tarihi olan 6 Şubat 2004'ten önce DGM'ye gönderen zanlıların başvuruları, davanın açılacağı İstanbul DGM'ce değerlendirilecek.
Bu arada, 6 Şubat 2004 tarihinde başvuru süresi dolan Topluma Kazandırma Yasası'ndan faydalanmak için 395 kişinin İstanbul DGM Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurduğu ve bunlardan 31'inin başvurusunun uygun bulunarak yargılandıkları DGM'ce tahliye edildikleri öğrenildi.