Sinagog önünde teröre lanet günü

Sinagog önünde teröre lanet günü
Sinagog önünde teröre lanet günü

Neve Şalom Sinagoğu yakınındaki anmada, ölen 25 kişinin yakınları ile yaralananlar da yer aldı. ?Terörü lanetliyoruz? pankartıyla yapılan anmaya hahambaşı ve müftü yardımcısı da katıldı. FOTOĞRAF: REUTERS

İSTANBUL - Beyoğlu’nda 15 Kasım 2003’te, 25 kişinin ölümü 300 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan  Neve Şalom ve Beth İsrail sinagogları önünde dün hüzünlü bir anma vardı. Kaide’nin bombalı saldırılarında yakınlarını kaybedenler ve mağdurlar dehşeti bir kez daha yaşadı.
Neve Şalom Sinagoğu yakınındaki Barış Anıtı önündeki törende Türkiye Musevileri Hahambaşı İsak Haleva, yıllar önce sırtında küfeyle Sinagoğa gelen limon satıcısını hatırlattı: “Dünya terör içinde kıvranırken Türkiyemizde böyle bir manzara vardı. Güvenlik aklımızda bile yoktu. Şimdi Türkiyemiz nereden nereye geldi. Acımız sonsuzdur. Bu feci olaylarda Tanrı oğlumu bana hediye verdi.”
Bu sözler üzerine, saldırıda ölen Murat Şahin’in annesi Nermin Şahin “Benim oğlumu da Tanrı hediye verseydi” diye tepki gösterince Haleva, “Mukadderat. Bombayı biz atmadık. Biz de acıyı paylaşıyoruz” dedi.  Saldırıda ölenler adına konuşan Ali Karayalçın da “Bizler artık gelecek korkusu olmayan, huzurlu, terörsüz, sevginin ve saygının hâkim olduğu bir ülke özlemi içindeyiz” diye konuştu. Konuşmaların ardından, aralarında ölenlerin yakınlarının da olduğu grup sinagoga kadar yürüyerek buraya ve karşısında Murat Şahin’in öldüğü Şahinler Elektrik önüne karanfil bıraktı.
Törene katılanlar, ‘Terörü lanetliyoruz’ pankartıyla saldırı sonrasına ilişkin büyük boy fotoğraf taşıdı. (Radikal)