Sinan Çetin'in binasına baz takıldı, Cihangir karıştı

Sinan Çetin'in binasına baz takıldı, Cihangir karıştı
Sinan Çetin'in binasına baz takıldı, Cihangir karıştı
Cihangir Özoğul Sokak sakinleri, Sinan Çetin'e ait binanın çatısına takılan su deposu görüntüsündeki baz istasyonunu protesto ediyor. Mahalleli sokağa 'Bu bir su tankı değil baz istasyonu' yazılı afişler yapıştırdı ve kaymakamlığa şikayette bulundu. Sinan Çetin baz istasyonundan haberi olmadığını ileri sürdü, "Baz istasyonlarına ben de karşıyım, beraber mücadele edelim kalksın" dedi.
Haber: ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Özoğul Sokak’ta Sinan Çetin’e ait apartmanın çatısına takılan 1500 litrelik su deposu görüntüsündeki baz istasyonu mahalleliyi ayağa kaldırdı.

Bu sabah evlere ‘Bu sokakta baz istasyonu istemiyoruz’ ve ‘Dikkat bu bir baz istasyonudur, su tankı değildir’ yazılı afişler asılan sokak sakinleri, imzalarla kaymakamlığa başvurarak baz istasyonunun kaldırılmasını talep etti.

Sokak sakinlerinden Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden Yrd. Doç. Dr. Seda Kalem, "Geçtiğimiz çarşamba apartmanın önüne büyük bir vinç geldi, birkaç işçi arkadaş dama çıkarak kurulum yapmaya başladı. Müdahale ettik, mahalle muhtarı da dahil oldu bağıra çağıra engel olduk. Gündüzleri vinç geldi mi gelmedi mi diye komşularla nöbet tutuyoruz. Bir yaşındaki bebeğimin yatak odası duvarıyla baz istasyonu arasında altı metre var. Cep telefonları hayatımızın bir gerçeği ama burası küçücük bir ara sokak, her yer konut ve binalar dip dibe. Baz istasyonunun iki katlı binanın tepesine, apartmanlara bu kadar yakın şekilde takılmasının yönetmeliğe aykırı olduğunu düşünüyoruz. Hukuk sürecini de sokak olarak başlatmak istiyoruz" dedi.

Kalem, Turkcell’den hiçbir bilgi alamadıklarını ifade ederek “Faaliyette mi değil mi, kaçak mı değil mi öğrenemiyoruz. Su deposu kamuflajı da kötü niyet göstergesi, insanları aptal yerine koyuyorlar. Halk sağlığına zarar vermiyorsa raporunu, belgesini herkesle paylaşsınlar” diye konuştu.

Pürtelaş Hasan Efendi Mahallesi muhtarı Günsel Bilgiç de “Baz istasyonunu su deposunun içine saklamışlar. Faaliyete geçirmek için geldiklerinde mahalle sakinleriyle engelledik. Polisi de çağırdık ama gelmediler. Daha sonra sokakta imza toplandı ve kaymakamlığa bildirdik. Baz istasyonu okula çok yakın, ayrıca Cihangir’de evler içiçe. İlla yapılacaksa yüksek yerlere yapılması gerekiyor” dedi.

Çetin: Mücadele edelim kalksın
Sinan Çetin, olayla ilgili bilgisi olmadığını öne sürerek emlak komisyoncusuyla iletişime geçilmesi gerektiğini belirtti. Çetin, “Remax kiraya vermiş olabilir, hiçbir bilgim yok. Baz istasyonlarına ben de karşıyım, beraber mücadele edelim kalksın. Benim de başım ağrıyor” diye konuştu.

Remax’tan Aykut Celep ise Sinan Çetin’in gayrimenkullerini yönettiğini, apartmanın Sinan Çetin’e ait olduğunu ve Turkcell ile anlaşıldığını teyit etti. Celep, “Sinan Bey Cihangir’deki insanların sağlığına zarar verecek bir şey yapmadı. Bunun sağlığa uygun olduğunu Turkcell yetkilileri belgeliyor çevre sakinlerine. Ben aracılık yapmadım. Daha önce talepleri olmuş, Sinan Bey başta kabul etmemiş ama sağlığa herhangi bir zararı olmadığını ve sorumluluğu kendileri aldıklarını söyledikleri için müsaade edilmiş. Sinan Bey’in haberi vardır muhtemelen, yerini bilmiyor olabilir. Sinan Bey sağduyulu davrandı zaten, mahalle sakinlerine zarar verecekse müsaade etmeyeceğini Turkcell yetkililerine söyledi. ‘Sağlığa zararlı olmadığını ıspat edebiliyorsanız o zaman koyarsınız’ dedi, ‘Ispat eden varsa kaldırırız’ dedi. Ben de konuştum Turkcellcilerle. ‘Birkaç telefonun verdiği sinyalden başka bir şey değil, bu baz istasyonu değil yansıtıcı’ gibi bişi ifade ettiler” diye konuştu.

Mahalleli tarafından 20 Aralık’ta Beyoğlu Kaymakamlığı’na iletilen dilekçede “Söz konusu baz istasyonu, bitişik nizam yapıların ağırlıkta olduğu, yoğun bir yerleşim alanında, iki katlı bir binanın çatısına yerleştirilmiştir. Baz istasyonunun biraz ilerisinde Namık Kemal İlköğretim Okulu bulunmaktadır. Ayrıca, istasyondan birkaç metre ileride yaşayan bebekli ve çocuklu aileler mevcuttur.Pürtelaş Hasan Efendi Mahallesi’ne bağlı Özoğul Sokak sakinleri olarak, sokağımıza kurulmaya çalışılan bu baz istasyonunun faaliyete geçirilmeden ivedilikle kaldırılması için gerekli tüm tedbirlerin alınmasını talep ediyoruz” yazılı.