Sınav maratonu LYS-4 ile başladı

Sınav maratonu LYS-4 ile başladı
Sınav maratonu LYS-4 ile başladı
Üniversite adaylarının sınav maratonu dün LYS-4 ile başladı. Gelecek hafta sonu tamamlanacak.

İSTANBUL - Üniversite adaylarının katıldığı Lisans Yerleştirme Sınavı’nın Sosyal Bilimler Sınavı (LYS-4) Türkiye ’de 81 il merkeziyle Lefkoşa’da gerçekleştirildi. Sınava 349 bin 721 aday katıldı. Tek oturumda uygulanan sınav, 135 dakika sürdü. Adaylara 90 sorunun yöneltildiği sınavda, Tarih, Coğrafya-2, Felsefe grubu ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi testleri yer aldı. Sınav maratonu bugün saat 10.00’da LYS-1 Matematik Sınavı, saat 14.30’da ise LYS-5 Yabancı Dil Sınavı ile sürecek. LYS-2 Fen Bilimleri sınavı, 22 Haziran Cumartesi, LYS-3 Edebiyat-Coğrafya sınavı ise 23 Haziran Pazar günü yapılacak ve sınav maratonu tamamlanacak.
Sınav sırasında ÖSYM’yi temsil eden özel görevliler, sınav salonlarını dolaşarak güvenlik kontrollerİ yaptı. Adaylar sınav salonlarında ter dökerken, aileleri de bina dışında çocuklarını dua ederek bekledi.

Öğrencilere sürpriz var
ÖSYM Başkanı Ali Demir LYS Sosyal Bilimler Sınavı (LYS-4) öncesi Yemen Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Dr. Abdullah Al-Hamidi ve beraberindeki heyetle sınav yapılacak binaları inceledi. Sınav sonuçlarına dair açıklama yapan Demir, “Sonuçları en kısa zamanda açıklamak için her türlü hazırlığı yaptık. Adaylara sonuçlarla ilgili çok güzel bir sürprizimiz yine olacak. Bu yıl ilk kez diploma notlarını e-okul üzerinden alacağız. Pazartesi günü adayların diploma notlarını e-okul üzerinden incelenmek üzere tüm adaylara açacağız” diye konuştu.