'Sınav varsa, dershaneler de olacaktır'

'Sınav varsa, dershaneler de olacaktır'
'Sınav varsa, dershaneler de olacaktır'
Dershanelerin kapatılması tartışmalarıyla ilgili olarak Bakırköy'de şubesi bulunan dershaneler başta olmak üzere birçok dershaneden yönetici, öğretmen ve öğrencinin katılımıyla Bakırköy Özgürlük Meydanı'nda basın açıklaması yapıldı.
Haber: SEVTAP TATLIDİL / Arşivi
MISRA İZELOKUMUŞ / Arşivi

İSTANBULMilli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, dershanelerin ocak ayında kapatılmasıyla ilgili yaptığı açıklamadan sonra bugün Bakırköy’de şubesi bulunan dershane yöneticileri basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasında dershanelerin özel okula dönüştürülmesi önerisine değinen Bakırköy Final Dershanesi yöneticisi Zeki Çobanoğlu, “Dershanelerin özel okullara dönüştürülmesi durumu şuan için uygulanabilir ve gerçekçi bir plandan yoksundur. Özel okullara giden öğrencilerin de ayrıca dershanelere devam etmesi, dershanelerin özel okullardan farklı bir işlev gördüğünün en önemli göstergesidir. Dershaneler özel okullara kıyasla ailelerin çoğunluğu için hala ekonomik bir tercihtir” diye konuştu.


'DERSHANELERİN KALDIRILMASI İÇİN FIRSAT EŞİTLİĞİ ŞART'

Dershanelerin kapatılmasının yolunun eğitim eşitsizliğinin ortadan kaldırılmakta olduğunu, fırsat eşitliği sağlandığında dershaneleri kapatmak için her hangi bir yasaya gerek kalmayacağını söyleyen dershane yöneticileri, ‘buzdolabında’ bekleyen ülke sorunlarına yeni bir sorun daha ilave edildiğini söyledi. İki milyon 107 bin öğrenci özel dershaneye gittiğini, 720 bin öğrencinin de etüt merkezine ve okuma salonlarına devam ettiğini söyleyen Bakırköy Final Dershanesi yöneticisi Zeki Çobanoğlu açıklamasında şunlara değindi; ‘‘2013 ÖSYS’de 10 binden fazla öğrenci İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okumak istedi. Ama bu fakültenin kontenjanı 1300 olduğundan hedefi bu okul olan öğrencilerin ‘onda dokuzu’ bu üniversiteye gidemedi. Tercih edilen üniversitenin kontenjanı, onları tercih eden öğrenci sayısından az olduğu sürece sınavlar kaçınılmazdır. Sınavlar devam ettiği sürece dershanelerinde var olacak. Dershanelerin sadece ismi değişir. Sizin yeni bir yasa hazırlayarak dershaneleri zorla kapatma şansınız yok. Eğitimin ve zenginliği olan dershanelerin, ‘fırsat eşitliğini bozduğu iddiasıyla’ sistem dışında tutulması, fırsat eşitliğini ortadan kaldırmaz. Aksine fırsat eşitliği makamının daha da açılmasına neden olur. Çünkü ekonomik imkânı olanlar özel ders alarak, iyi eğitim alan öğrencilerin önüne geçecektir. Eğitimde ve öğretimde özelleştirme, dershaneleri kapatarak sağlanamaz. Yıllardır eğitimde özelleştirmeyi biz de savunduk. Ancak özel teşebbüsün kurduğu dershanelerin kapısına kilit vurup, ‘özel okula dönüşsün’ demekle özelleştirme olmaz. Üst düzey eğitim bürokratları ve siyasi idare temsilcileri, Halk Eğitim Merkezleri’ni seferber edeceklerini, okullarda kurs açacaklarını duyuruyorlar. Bu durumda dershaneleri kapatma kararı eğitim öğretim kurumlarını özelleştirme değil, tam tersine devletleştirme anlamına getirmektedir.’’


ANAYASAL HAKLARIMIZI KULLANACAĞIZ

Dershaneleri ayakta tutma konusunda her türlü yasal haklarını kullanacaklarını da söyleyen Çobanoğlu sözlerine şöyle devam etti:

“Serbest teşebbüsün ve demokrasinin gereği olarak yüzlerce öğretmeni istihdam eden dershaneleri kapatma kararı Anayasamıza karşı işlenebilecek en büyük hukuksuzluk olacağını söyleyen Zeki Çobanoğlu; Anayasal, yasal haklarımız başta olmak üzere her türlü hukuki mücadele hakkımızı; mahkemeler, Anayasa Mahkemesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi nezdinde arayacağız.”