Sınava formasız gelen öğrenciye af

Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı'nda, türbanı önlemek için serbest kıyafet giyilmesinin

ANKARA - Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı'nda, türbanı önlemek için serbest kıyafet giyilmesinin yasaklanmasına karşın, bazı adaylar formasız geldi. Formasız gelen öğrenciler, tutanakla sınav salonlarına alındı.
Bu yıl ilk kez okul formasıyla girilme zorunluluğu getirilen ve 568 bin 473 öğrencinin yarıştığı fen ve Anadolu liseleri sınavı, Türkiye'de tüm il merkezleri ile Lefkoşa, Trablus, Riyad, Medine ve Cidde'de yapıldı. Öğrencilere Türkçe, matematik, fen bilimleri ve sosyal bilimlerde test usulü 100 soru yöneltilen sınav sonuçlarına göre, fen, Anadolu, Anadolu teknik ve meslek, anadolu öğretmen, Anadolu imam hatip, MEB'e bağlı sağlık meslek liseleriyle diğer bakanlıklara ait meslek liselerine 94 bin 355 öğrenci yerleştirilecek. Sınav sonuçları temmuzda açıklanacak.
Ancak ilk kez okul kıyafetiyle gelinmesi uygulaması yapılan sınavda, bu nedenle sorun yaşandı. MEB Sınavlar Dairesi Başkanı Selim Mutlu, ilgili kararın Kasım 2000'de yayımlandığını ve okullara duyurulduğunu hatırlattı. Mutlu, "Ancak sorun yaşanmaması için, türbanlı öğrenciler hariç, okul kıyafeti dışında kıyafetle gelen öğrencilerin
sınava alınması sağlandı" dedi.