Sınavdan daha zor

ÖSS'de barajı aşanların işi henüz bitmedi; onları en az sınav kadar zorlu bir tercih maratonu bekliyor. Tercih hatası yapmamak için kılavuzu iyi okumak şart.
Haber: AYŞEGÜL DİKENLİ / Arşivi

İSTANBUL - Öğrenciler için sınavdan daha stresli ve heyecanlı olan tercih dönemi başladı. ÖSS'de 105 puanını aşan 1 milyon 26 bin aday bugünden itibaren tercihlerini belirleyecek. Tercih maratonu öğrenciler için en az sınavdaki kadar zorlu kararlar vermek anlamına geliyor. Toplam 24 tercihte bulunacak öğrencilerin tercihlerini tek başlarına yapmaları çok zor. Bu yüzden bir uzmana danışmaları ya da kılavuzu çok iyi okumaları gerekiyor.
ÖSS sonuçlarının gönderilmesiyle adaylar 1-10 Ağustos günleri arasında üniversite tercihlerini yaparak ÖSYM'ye gönderecek. Üniversiteye girişte en önemli nokta alanlar. Alanı doğrultusunda tercih yapan bir adayın ortaöğretim başarı puanı 0.5 katsayısı ile çarpılarak ağırlıklandırılacak.
Alan dışı tercihlerde ise 0.2 katsayısı uygulanacak. Alanında tercih yapan aday, alan dışı tercih yapan adaya göre 40 puana kadar ek puan alabilecek.
'Kılavuz yetersiz'
Öğrencilerin tercihlerini tek başlarına yapmakta hayli zorlanacaklarını belirten Kavram Dershanesi Rehberlik Bölümü Başkanı Nur Kulaksızoğlu, sistemden kaynaklanan sorunların öğrencilere yansıdığını belirtti. Tercih kılavuzunun yeterli olmadığını belirten Kulaksızoğlu, "Kılavuzda daha somut ve gerçekçi örnekler yer almalıydı" dedi. Kulaksızoğlu, tercihini tek başına yapmak zorunda olan öğrencilere ise kılavuzu çok dikkatli bir şekilde okumalarını tavsiye etti, genel lise mezunlarının alanları doğrultusunda tercih yapmaları durumunda ortaöğretim başarı puanlarının 0.5 katsayısıyla çarpılacağını belirterek alan dışı tercih yapan öğrencileri uyardı. Alan dışı tercihlerde ortaöğretim puanının 0.2 katsayısıyla çarpılacağını belirten Kulaksızoğlu, genel liseden mezun olan öğrenciler geçen yıl yanılgıya düşerek meslek yüksekokullarını tercih edince alan dışı olduğu için puanlarının düştüğü uyarısında da bulundu.
Yüzdelik dilim nedir?
Rehberlik Bölümü Başkanı Kulaksızoğlu öğrencilerin yüzdelik dilimlere de dikkat etmesi gerektiğini belirterek, "Yüzdelik dilimler o okulu kaç kişinin istediğini gösterir" diye bilgi verdi.
Meslek liseliler dikkat
Kulaksızoğlu meslek lisesi mezunlarının durmunun çok daha zor olduğunu belirterek, "Meslek liseliler tercihlerini yaparken ek puan sütununu dikkate almalıdır. Ayrıca alanlarına karşılık gelen bölümleri çok iyi incelemelidirler" diye konuştu. Alanları dışında tercih yapmak isteyen meslek lisesi mezunlarının puanlarının hayli yüksek olması gerektiğini hatırlatan Kulaksızoğlu, ortaöğretim puanlarının 2.0 katsayısıyla çarpılacağını belirtti.
Nasıl hazırlayacaksınız?
Tercih listenizi düzenlerken, öğrenim görmek istediğiniz alanı, yükseköğrenim programlarının 2000 yılındaki taban puanlarını ve yüzdelik sıranızı dikkate almanız gerekir. Bunun için atacağınız ilk adım, istediğiniz programları göz önüne alarak bir liste hazırlamaktır. Bu listeyi hazırlarken şu aşamaları dikkate almanız yararlı olacaktır:

 • Tercih formunda sadece isteklerinizi göz önüne alarak bir liste oluşturun. En son sırada yer alacak programın bile istediğiniz bir bölüm olmasına dikkat edin.
 • İstek sıranıza göre oluşturduğunuz listeden, koşullarınıza (okul, şehir, barınma, maddi olanaklar, sağlık, özel koşullar vb.) uygun olmayan yükseköğretim programlarını çıkartın.
  Bölüme uygun musunuz?
 • Tercih listenizde yer alan programların gerektirdiği özellikler ile kendi kişisel özelliklerinizi karşılaştırın. Tercih edeceğiniz programların yeteneklerinize, ilgi alanlarınıza uygun olup olmadığını, çalışma koşulları, yaşam standardı ve iş bulma olanaklarınızın istediğiniz düzeyi sağlayıp sağlayamayacağını araştırın. Kendinize uygun görmediklerinizi listeden çıkartın.
 • Hazırladığınız tercih listesini bölümlerin 2000 taban puanlarına göre düzenleyin. Puan türüne göre sıralama yaparken, tutarsızlık olmamasına dikkat edin. Yerleştirme işlemine ilk tercihinizden başlandığından ve alta doğru devam edileceğinden, sıralamayı puanlara göre düzenleyin.
  Beş-altı puan üstünden başlanabilir
 • Tercih listesine, yerleştirme puanının beş-altı puan üstünde puanı olan bölümlerden başlanmalı.
 • Yüzdelik dilim ve taban puan birbirinin karşılığıdır. Eğer öğrenci yüzde 8'lik bir dilimde bulunuyorsa, yüzde 5'lik bir dilimden tercih yapılabilir. Yüzde 1'lik tercih ise gereksiz olur.
 • Puanı belli olmayan bölümler ya yeni açılmış ya isim değiştirmiş veya puan türünü değiştirmiştir.
  Yeni bölümler için
 • Yeni açılmış bir bölüm ise; aynı ildeki ya da büyük şehirlerdeki üniversitelerle karşılaştırılıp onların puanları ve yüzdelik dilimleri dikkate alınmalıdır.
 • Tek puan türünde tercih yapacaklar için büyükten küçüğe sıralamada fayda vardır. Ancak birkaç puan düşük ve adayın daha çok istediği bölüm varsa, puanı yüksek olan diğer bölümün önüne yazılabilir. Çünkü tercih sırası yalnızca bölümün puanıyla ilgili değil, üniversite adayının istediği öncelikli bölümle de ilgilidir.
 • Y-ÖSS puanlarını yüzdelik dilimlerini göz önünde bulundurun
 • Y-ÖSS puanları, ilgili ağırlıklı ortaöğretim başarı puanlarının 0.2 veya 0.5 ile çarpılarak ÖSS puanlarına eklenmesiyle elde edilmektedir.