'Sınavlar var oldukça dershaneler olacak'

Haber: SEVTAP TATLIDİL / Arşivi
MISRA İZÖLOKUMUŞ / Arşivi

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın dershanelerin ocak ayında kapatılacağı yolundaki açıklamasının ardından Bakırköy’de şubesi bulunan dershane yöneticileri basın açıklaması düzenledi. Bakırköy Final Dershanesi yöneticisi Zeki Çobanoğlu ‘sınavlar var olduğu sürece dershanelerin de olacağını’ söyledi. Çobanoğlu şöyle konuştu:
‘‘2013 ÖSYS’de 10 binden fazla öğrenci İÜ Hukuk Fakültesi’nde okumak istedi. Ama bu fakültenin kontenjanı 1300 olduğundan hedefi bu okul olan öğrencilerin 10’da 9’u bu üniversiteye gidemedi. Sınavlar devam ettiği sürece dershaneler de var olacak. Dershanelerin sadece ismi değişir. Dershanelerin, ‘fırsat eşitliğini bozduğu iddiasıyla’ sistem dışında tutulması, fırsat eşitliğini ortadan kaldırmaz. Aksine daha da açılmasına neden olur. Çünkü ekonomik imkânı olanlar özel ders alarak, iyi eğitim alan öğrencilerin önüne geçecektir.”

‘Bu özelleştirme değil devletleştirme’

Çobanoğlu “Yıllardır eğitimde özelleştirmeyi biz de savunduk. Ancak özel teşebbüsün kurduğu dershanelerin kapısına kilit vurup, ‘Özel okula dönüşsün’ demekle özelleştirme olmaz. Üst düzey eğitim bürokratları ve siyasi idare temsilcileri, Halk Eğitim Merkezleri’ni seferber edeceklerini, okullarda kurs açacaklarını duyuruyorlar. Bu durumda dershaneleri kapatma kararı eğitim-öğretim kurumlarını özelleştirme değil, tam tersine devletleştirme anlamına gelmektedir’’ diye konuştu.
Dershaneleri kapatma kararının hukuksuz olduğunu savunan Çobanoğlu, haklarını mahkemeler, Anayasa Mahkemesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi nezdinde arayacaklarını söyledi.