Sınavsız geçiş başlıyor

Meslek lisesinden meslek yüksekokuluna sınavsız geçiş, önümüzdeki eğitim yılında başlayacak.

ANKARA - Meslek lisesinden meslek yüksekokuluna sınavsız geçiş, önümüzdeki eğitim yılında başlayacak. Sınavsız geçişten ilk aşamada 130 bin meslek lisesi son sınıf öğrencisi yararlanacak. Sınavsız geçişten yararlanacak öğrenci sayısı ileriki yıllarda 200 bine kadar çıkarılacak.
Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından meslek yüksekokulları ile Açıköğretim ön lisans programlarına sınavsız geçişin esaslarına ilişkin bilgiler, 2002-Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) kılavuzunda nihayet yer aldı.
Meslek liselerinden, meslek yüksekokulları ile Açıköğretim ön lisans programlarına sınavsız geçişle ilgili ayrıntılı bir kılavuz hazırlanacak. Kılavuzda sınavsız geçiş için başvurma koşulları ve sınavsız yerleştirme yöntemi, ayrıntılı olarak yer alacak. Kılavuz ve başvuru belgeleri, bu öğretim yılında adaylara ulaştırılacak.
Okul puanı esas
Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarındaki her adayın, ortaöğretim başarı puanı baz alınarak 'Mesleki Ortaöğretim Başarı Puanı (MOBP)' hesaplanacak ve bu puanlara göre ilgili kurumlara yerleştirme yapılacak. Meslek yüksekokullarına yerleştirme yapılırken, son sınıfta okuyan öğrencilere öncelik tanınacak.
Son sınıf öğrencileri arasında da Anadolu teknik lisesi öğrencileri, meslek yüksekokullarına yerleştirilecek birinci öncelikli adaylar arasında yer alıyor. Meslek yüksekokulları ve Açıköğretim ön lisans programlarına sınavsız geçişten, kontenjan kalması durumunda eski mezunlar da yararlanabilecek.