Sınavsız liselere aday kaydı başladı, 'ikâmet' şart

ANKARA - Sınavsız öğrenci alan genel liseler ile meslek liselerine elektronik ortamda aday kayıtları dün başladı.
Aday kayıtları için okul müdürlüklerine başvurulacak. Genel liselere aday kayıt işlemleri genel lise müdürlüklerince, meslek lisesine kayıt işlemleri de meslek lisesi müdürlüklerince yapılacak. Kayıt sırasında, okul müdürlükleri kendilerine başvuran öğrencilerin kimlik bilgilerini, diploma notlarını ve adres bilgilerini e-okul sisteminden sorgulayıp kontrol edecek. Genel liselere aday kayıtlarında bölge ve ikametgâh adresi esas alınacak. Genel liseye kayıt olmak isteyen adayın ikameti, öğrenci yerleştirme komisyonlarınca belirlenmiş olan okulun bölgesi sınırları içerisindeyse kaydı yapılacak.
Meslek liselerine kayıtlarda bölge sınırlaması olmaksızın 10 adet okul tercihi yapılabilecek. 

İkisine birden kayıt yok
Adaylar hem genel liseye hem de meslek lisesine kayıt yaptıramayacak. İl ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinde il milli eğitim müdür yardımcısı/şube müdürü başkanlığında oluşturulan öğrenci yerleştirme komisyonları, okulların kayıt bölgeleri ile öğrenci kontenjanlarını ilgili okul müdürleriyle koordineli olarak belirleyecek. Kontenjan belirlenirken sınıf mevcutları imkânlar dahilinde 40’ı aşmayacak şekilde planlanacak.
Aday başvurularının ayrılan kontenjandan fazla olması durumunda, yerleştirme işlemleri ilköğretim diploma puanı, eşitlik halinde tercih önceliği, yine eşitlik halinde yaşı küçük olan adaya öncelik vermek suretiyle yapılacak.
28 Ağustos’a kadar
Liselere aday kayıt süresi 28 Ağustos’ta sona erecek. Aday kayıtları tamamlandıktan sonra okullar ve öğrenci yerleştirme komisyonlarınca gerekli kontroller yapılarak kayıt listeleri onaylanacak ve en geç 4 Eylül’de Milli Eğitim Bakanlığı’nın www.meb.gov.tr internet adresinden ilan edilecek. Kesin kayıt işlemleri 7-18 Eylül 2009 tarihleri arasında yapılacak. (Radikal)