Sincan hakimi Ergenekon'dan soruşturuluyormuş

Sincan hakimi Ergenekon'dan soruşturuluyormuş
Sincan hakimi Ergenekon'dan soruşturuluyormuş

Hakim Kaçmaz?ın telefonlarının dinlendiği resmen açıklandı.

Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARA - Adalet Bakanlığı, Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz hakkındaki soruşturmanın Ergenekon soruşturmasını sürdüren savcılıktan gelen belgeler doğrultusunda ‘görev suçu’ işlediği iddiasıyla açıldığını duyurdu. Bakanlık, Kaçmaz’ın mahkeme kararıyla yasal olarak dinlendiğini belirtirken, Kaçmaz’ın avukatı Baykal Doğan, görev suçu soruşturmasında telefon dinlenemeyeceğini savundu.
Adalet Bakanlığı’nın Kaçmaz, hakkında geçen hafta başlattığı soruşturma sürüyor. Bakanlık müfettişleri, Sincan Adliyesi’ndeki incelemeleri tamamladı. Müfettişler, soruşturma kapsamında tanıkların ifadesini Bakanlık bünyesindeki Teftiş Kurulu Başkanlığı’nda almaya başladı.
Adalet Bakanlığı dün yazılı bir açıklama yaparak, Kaçmaz hakkında müfettişlerin, işlediği iddia edilen görev suçu nedeniyle soruşturma başlatıldığını duyurdu. Açıklamada Ergenekon soruşturmasını sürdüren savcılık tarafından bazı hakim ve savcılar hakkında birtakım delil ve belgeler elde edildiği belirtilerek şöyle denildi: “İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülmekte olan bir soruşturma sırasında bazı hâkim ve Cumhuriyet savcıları hakkında bir takım delil ve belgeler elde edilmiştir. Başsavcılık, yargı mensuplarıyla ilgili görev suçları konusunda soruşturma yapma yetkisi olmadığından elde edilen delil ve belgeleri yukarıdaki hükümlere istinaden 13.08.2008 tarihinde Bakanlığımıza göndermiştir. Delil ve belgelerin incelenmesi üzerine iddialar ciddi görülerek Teftiş Kurulu Başkanlığı’nca 08 Eylül 2008’de bazı hâkim ve savcılar hakkında inceleme ve soruşturmaya başlanılmıştır.”

Gül ile ilgisi yok
Açıklamada bir yıldır inceleme ve soruşturmanın sürdüğüne dikkat çekilerek şöyle denildi: “Öncelikle İstanbul’da görev yapan yargı mensuplarının durumları incelenmiştir. İstanbul’daki işlemlerin tamamlanmasını müteakip Ankara’ya dönen adalet başmüfettişleri, aynı inceleme ve soruşturma çerçevesinde 29 Temmuz 2009 tarihinden itibaren Sincan Adliyesinde inceleme ve soruşturmalarına devam etmişlerdir.”
Açıklamada Kaçmaz’ın telefonunun mahkeme kararıyla dinlenildiği de vurgulandı: “Bu inceleme ve soruşturma kapsamındaki iletişimin tespiti, dinlenmesi ve kayda alınmasına ilişkin kararlar adalet müfettişlerince değil, yetkili mahkemeler ve hakimler tarafından verilmiş yasal kararlardır. Adalet müfettişlerinin doğrudan dinleme yapma ve dinleme kararı verme yetkisi bulunmamaktadır. Yürütülen inceleme ve soruşturma; geniş kapsamlı olması, birden çok ili ve kişiyi ilgilendirmesi sebebiyle yaklaşık bir yıldır devam etmektedir. Bu inceleme ve soruşturmanın güncel olaylarla ve özellikle de incelemenin başlamasından çok sonra 15 Mayıs 2009 tarihinde Cumhurbaşkanımız hakkında Sincan Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı tarafından verilen kararla hiçbir ilgisi bulunmamaktadır.” 

‘Yasadışılığın itirafı’
Bakanlığın açıklamasına Kaçmaz, Avukatı Baykal Doğan aracılığıyla yanıt verdi. Açıklama ile müvekkilinin telefonlarının yasa dışı dinlenildiğinin ortaya çıktığını savunan Avukat Doğan, görev suçu nedeniyle hakim ve savcıların telefonlarının dinlenilmesinin söz konusu olmayacağını altını çizerek, şunları söyledi: “CMK 135-6’da belirtilen katalog suçlarından hiçbirisine girmeyen bu görev suçu dinleme kararı alınması mümkün değil. Müvekkilin telefonları yasa dışı bir şekilde dinlenilmiştir. Her ne kadar verilen kararlar yasal mahkemeler tarafından verilmiş olsa dahi kanuna dayanmayan bir yetkiye  dayalı olarak kararlar verildiği için bu dinlemelerin hiçbir şekilde yapılan soruşturmayla ilgili olarak delil olarak esas alınması mümkün değil. Biz gerek bu dinleme kararını talep eden gerekse bu dinleme kararını veren ilgili mahkemeler hakkında yasal müracaat yollarına başvuracağız.” 

‘Zorla ifadeleri alınıyor ‘
Doğan, müfettişlerin tanıkları polis zoruyla götürdüğünü iddia ederek, “Tanık ifadelerinin ne şekilde alındığı konusunda biz kaygılarımızı açıklamışken, Teftiş Kurulu Başkanlığı’nda bu soruşturmanın yürütülmesi ve tanık ifadelerinin bizim bilgimiz ve görgümüz dışında ne şekilde alındığı noktasında bilgimizin olmaması kaygılarımız devam etmektedir. Hiçbir usule uygun olmaksızın ilgili tanıklar hakkında direkt kapılarına kolluk güçleri giderek, ilgili teftiş kuruluna tanıkların götürüldüğü ve ifadelerin alındığı yönünde bilgi sahibi olduk” dedi.
Kaçmaz, avukatı Doğan aracılığı ile, mahkemeye başvurarak hükümete yakın olduğu iddia edilen 14 basın yayın kuruluşu için yayın yasağı talebinde bulundu.
Kaçmaz’ın soruşturma kapsamında elde edilen delillerin el konulması talebinin ise Sincan Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturmayı sürdüren makam sıfatıyla Adalet Bakanlığına gönderildiği öğrenildi.