Sincan: Pasta yerine dayak

Sincan: Pasta yerine dayak
Sincan: Pasta yerine dayak
Sincan'da tutuklu ODTÜ'lüler, pastalarını hazırlamış, ziyaretçileriyle görüşürken infaz koruma memurlarının dayağıyla karşılaştı. Dayak kamerada.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Sincan 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nde tutuklu ODTÜ öğrencileri İlhan Kaya ve Barış Önal ile ziyaretçilerine dayağın görüntüleri dava dosyasına girdi. Görüntülerde hem tutuklular hem de ziyaretçileri dövülüp yerlerde sürükleniyor. Savcılık, dayak yiyen ziyaretçiler hakkında dava açarken, infaz koruma memurları hakkında ise dava açmaya gerek görmedi.
ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencilerinden İlhan Kaya ve Barış Önal geçen yıl ‘örgüt üyeliği’ suçlamasıyla tutuklanarak Sincan 1 No’lu F Tipi Cezaevi’ne konuldu. 10 Ocak 2013 günü açık görüş olması nedeniyle okul arkadaşları ziyarete geldi. Aynı koğuşta kalan iki arkadaş, ziyaretçileri için bir de pasta hazırladılar. Mayis Kurt ve Murat Egemen Akkuş isimli ziyaretçiler Barış Önal’ın görüşçüsü olarak, Zeynep Arslan, Ezgi Antmen ve Özkan Kayoz da İlhan Kaya’nın görüşçüsü olarak isimlerini yazdırdı. Birbirini tanıyan ziyaretçi ve görüşçüler, aynı masada oturmak istedi. Ancak infaz koruma memurları, ‘toplu şekilde değil, herkesin kendi ziyaretçisiyle görüşme yapmasını’ istedi. Ziyaretçiler ve tutuklular ‘arkadaş olduklarını ve bu nedenle birlikte görüşme yapmak istediklerini’ belirtti. İzin verilmeyince tartışma, kavgaya dönüştü.

Ziyaretçinin parmağı çatladı
İnfaz koruma memurları tutukluları sürükleyerek görüşme salonundan çıkarmaya çalışırken, ziyaretçiler itiraz etti. Arbede sırasında hem tutuklu öğrenciler hem de ziyaretçiler infaz koruma memurları tarafından darp edildi. Mayis Kurt isimli ziyaretçinin parmağı çatladı. Açık görüşte salonda bulunan tanıklar da ‘ziyaretçi kadınların yüzlerinde darp izleri olduğunu’ beyan etti.
Olayın savcılığa intikal etmesi üzerine Sincan Başsavcılığı soruşturma başlattı. Savcılık soruşturma kapsamında ziyaretçiler hakkında ‘görevli memura hakaret, yaralama ve direnme’ suçlarından dava açtı. Savcılık, Mayis Kurt isimli ziyaretçinin parmağını kırdığını belirlediği Aydın Doğan dışındaki memurlar hakkında ise takipsizlik kararı verdi.

‘Mevzuata aykırı davranış’

Davanın ilk duruşması 11 Kasım günü yapıldı. İnfaz koruma memuru Aydın Doğan, ziyaretçiler mevzuata aykırı davrandığı için açık görüşe son vermek zorunda kaldıklarını anlattı, dayak iddiasını reddetti.
Sanık Zeynep Arslan da “Arkadaşlarımız Barış ve İlhan’ı sürükleyerek götürmek istediler. Biz de refleks olarak ne yapıyorsunuz diye yanlarına gittik. Onlarla birlikte bize saldırdılar” diye konuştu.
Özkan Kayoz isimli ziyaretçi, kameralarının bulunmadığı kör noktalarda da darp edildiklerini anlattı.
Ziyaretçilerin avukatlarından Eylem Hakverdi, “Kameralarının bulunduğu bir alanda dayak, infaz koruma memurlarının ne kadar pervasızca hareket edebildiklerini ortaya koymaktadır” dedi.

Cezaevi berberi de karışmış

Görüntülerde öğrencilere yönelik dayak olayına cezaevi berberi Ergün Samur’un da beyaz önlüğüyle katıldığı görülüyor. İfadesine başvurulan Samur “Ben daha çok ziyaretçilerin görevli personele yönelik hakaret ve tehditlerine şahit oldum. Arbede esnasında bayan ziyaretçi tarafından montumun sol cebi yırtıldı. Mahkûmları memurlara teslim ederek yanlarından ayrıldım” dedi.