Sincan'da bir tuhaf soruşturma

Sincan'da bir tuhaf soruşturma
Sincan'da bir tuhaf soruşturma

Hâkim Osman Kaçmaz, soruşturmayı yürüten müfettişlerden şikâyetçi oldu.

Erdoğan ve Gül aleyhinde verdiği kararlarla gündeme gelen Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi hakkında soruşturma açıldı. Mahkeme Başkanı Kaçmaz: Yasadışı dinleme mağduruyum
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül aleyhindeki kararlarıyla gündeme gelen Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi hakkında soruşturma başlatıldığı ortaya çıktı. Soruşturmanın hâkim ve savcıların Ergenekon’la bağlantısını araştırmakla görevli ‘Adalet Müfettişleri’ tarafından yürütüldüğü öğrenildi. Mahkemenin üç üyesi yasadışı dinlenildikleri gerekçesiyle müfettişler hakkında suç duyurusunda bulundu.
Adalet Bakanlığı müfettişlerinin Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz hakkında başlatığı soruşturma sürüyor. Mahkeme hakkında, Başbakan Erdoğan hakkında Abdullah Öcalan’a ‘sayın’ dediği gerekçesiyle verilen takipsizlik kararını kaldırmasının ardından başlatılan ‘inceleme’ kararı, Gül’ün kayıp trilyon davasında yargılanması gerektiğine hükmedince soruşturmaya dönüştürüldü.
Bu kararın ardından Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı bünyesinde üç müfettiş geçen çarşamba günü akşam saatlerinde Sincan Ağır Ceza Mahkemesi’nde incelemelerde bulundu. Soruşturma kapsamında Kaçmaz’ın son iki yıldaki yaklaşık 6 bin kararını incelemeye alan müfettişler, mahkeme personeli ve mahkemenin iki üyesinin de ifadesini aldı. Müfettişler personele Kaçmaz’ın neden gazetecilerle görüştüğü sorusunu da yöneltti. Müfettişler, Sincan’daki 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin başkanıyla yaptığı görüşmede de “Erdoğan ve Gül davası gibi kritik davalara neden 1. Ağır Ceza Mahkemesi ve dolayısıyla Kaçmaz bakıyor” diye sordu.  Müfettişler, mahkemenin önünde duran Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu’nun ‘dinlemeler’ konusunda yaptığı suç duyurusu nedeniyle başlatılan savcılık soruşturmasında verilen takipsizlik dosyasını da incelemeye aldı. Müfettişler AKP’li Ankara Büyükşehir Belediye  Başkanı Melih Gökçek hakkındaki dosyaları da inceledi.
Kaynaklar soruşturmayı sürdüren müfettişlerin, Ergenekon ile bağlantısı bulunduğu iddia edilen hakim ve savcıları ortaya çıkarmak amacıyla kurulun ekip içinde olduğunu iddia ederken Kaçmaz ve mahkemenin iki üyesi müfettişler hakkında şikâyetçi oldu. Kaçmaz ve bir üye müfettişleri hakkında Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na (HSYK) şikâyet dilekçesi verirken, diğer üye  Sincan Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Kaçmaz HSYK’ya yaptığı suç duyurusunda ‘yasal olmayan şekilde dinlenildiğini’ de öne sürdü.
Soruşturma kapsamında ifadesine başvurulan  personelin tehdit edildiğini de öne süren Kaçmaz, şunları söyledi: “Müfettişlerce hakkımda yürütülen soruşturma sırasında ne şekilde elde edildiği belli olmayan birtakım telefon görüşmelerinin tanıklara okunduğunu yapmış olduğum iddia edilen özel görüşmelere ilişkin Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 135-6 maddesinde sayılan katalog suçlarla ilgisi bulunmayan sorular sorulduğunu tanıklara bu görüşmeler varmış gibi imajı yaratılarak birtakım tehdit ve baskı yöntemleri ile beyanlarının alındığını bu şekilde hakkımda delil oluşturmaya çalışıldığını öğrendim. Hakkımda yürüttükleri soruşturma esnasında belirttiğim şekilde yasadışı sorgu ifade yöntemleri kullanılarak ve kanaatimce yasadışı elde edildiği ve daha önce de bu konuda sincan Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikâyette bulunduğum ve hatta dinlememi engellemek için birtakım yöntemler kullanarak engellenmeye çalıştığım halde telefonlarımı dinleyen adalet başmüfettişleri ve müfettiş hakkında şikâyetçiyim haklarında gerekli yasal işlemlerin yapılmasını, ivedilikle soruşturmaya yansız tarafsız  müfettişlerin görevlendirilmesi için gereğini yapılmasını saygılarımla arz ederim.”