Sincan'da dayak makaslanmış

Sincan'da dayak makaslanmış
Sincan'da dayak makaslanmış

Tutuklu ODTÜ öğrencileri ve ziyaretçilerine atılan dayak, kameralara yansımıştı.

Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Sincan 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan ODTÜ öğrencileri İlhan Kaya ve Barış Önal ile ziyaretçilerine yönelik dayak olayında kamera görüntülerinin makaslandığı ortaya çıktı.
Örgüt üyeliği suçlamasından tutuklu ODTÜ öğrencilerinden İlhan Kaya ve Barış Önal, 10 Ocak 2013 günü cezaevinde arkadaşlarıyla açık görüşteydi. Birbirini tanıyan ziyaretçiler ve tutuklular aynı masada oturmak istedi. Ancak infaz koruma memurları, ‘toplu değil, herkesin kendi ziyaretçisiyle görüşme yapmasını’ istedi. Bu nedenle başlayan tartışma, tutuklu ve ziyaretçilerin darp edilmesiyle sonuçlandı. Dayak olayı güvenlik kameralarına da yansıdı. Sincan Başsavcılığı, soruşturma kapsamında güvenlik kamerası kayıtlarını istedi. Cezaevi idaresi de bazı görüntü kayıtlarını gönderdi. Ancak görüntülerde tutuklu ve ziyaretçilerin darp edildiği açık görüş yerine ilişkin görüntünün bazı bölümlerinin silindiği belirlendi.
23 dakika 54 saniyelik görüntünün sonlarında ziyaretçilerin yaka parça darp edilerek dışarıya çıkarıldığı anların silindiği ortaya çıktı. Skandal, TBMM gündemine de taşındı. CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek, Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde kamera kayıtlarının kimler tarafından silindiğini sordu.