Sincan'da 'Gezici'lere terör kartı iddiası

Sincan'da 'Gezici'lere terör kartı iddiası
Sincan'da 'Gezici'lere terör kartı iddiası
Sincan Cezaevi'nde tutuklu Gezi eylemcileri, CHP'li heyete idarenin kendilerine üzerinde 'Suçu: Terör' yazan kimlik kartları verdiğini söyledi. Adalet Bakanlığı, kartlarla suçun yazılmadığını belirterek, yalanladı.
Haber: MİRAY ÇİMEN / Arşivi

Ankara ’daki Gezi Parkı eylemleri sırasında tutuklanan ve Sincan Cezaevi’ne konulan 21 kişi, kendileriyle görüşen CHP ’nin Cezaevi Komisyonu üyelerine “Bize üzerinde ‘suçu: terör’ yazan kimlikler dağıtılmak istendi. Reddettik, kınama cezası aldık” dedi. Serbest kalan bazı şüpheliler de aynı iddiayı yineledi. Adalet Bakanlığı ise cezaevlerinde ‘tutuklu/hükümlü kimlik kartı’ dışında bir uygulama olmadığını belirtirken, cezaevinde sorun yaşanmasın diye tutuklu / hükümlülerin suçlarının özellikle saklandığını bildirdi.
CHP Cezaevi Komisyonu üyeleri Özgür Özel, Veli Ağbaba, Nurettin Demir ile Parti Meclisi üyeleri Umut Akdoğan ve Gül Çiftçi, Sincan Cezaevi’nde tutuklu bulunan yaşları 18 ile 34 arasında değişen 21 kişiyle görüştü. CHP’liler görüşmede elde ettikleri saptamalarla bir rapor hazırladı. Raporda “Yapılan ziyarette, keyfi yönetim koşullarının hâkim olduğu tespit edilmiştir. Cezaevi müdürünün sürekli eşi benzeri görülmemiş disiplin cezalarıyla mahpusları canından bezdirdiği, hayata küstürdüğü tespit edilmiştir. Çıplak aramanın uygulandığı tespit edilmiştir. Gençlerin çoğu evlerinden, bazıları ise sokakta yürürken gözaltına alınmış” denildi. 

Daltonlar gibi

Rapora göre, Gezi tutuklularına üzerinde adı ve soyadının yanı sıra ‘Suçu: Terör’ yazılı kartlar verildi. Raporda, “Gençlerin tabiri ile Daltonlar’ın boynundaki gibi yaftalarla dolaşmalarının istendiği, bu kimliğin üzerinde büyük harflerle ‘SUÇU: TERÖR’ yazdığı tarafımıza bildirilmiştir. Gençler, cezaevi yönetimine kendilerinin hükümlü değil, tutuklu olduklarını ifade ederek bu kimlik belgelerini teslim almadıklarını söylemişlerdir. Bunun üzerine cezaevi müdürünün talimatı ile soruşturma açılmış ve kınama cezası verilmiştir” ifadelerine yer verildi.
Yine raporda göre, Bayram Dalyan isimli bir tutuklu bir ayda üç ceza aldığını ifade ederek, şunları söyledi: “Terör suçlusu kimlik kartı dayattılar, reddettim, kınama cezası aldım, gardiyana hakaret ettiğim iddiasıyla 5 gün hücre cezası aldım, KPSS’ye girerken ayakkabı araması oldu. ‘Keyfi aramaya son’ dedim 1 ay iletişim cezası aldım” dedi. CHP raporunda yer alan bu iddiaları Ankara’da Gezi eylemleri nedeniyle tutuklanıp, serbest bırakılan kişilere de sorduğumuzda aynı kartın kendilerine de verilmek istendiğini ancak kabul etmediklerini söyledi.

Bakanlık: Herkeste var

Adalet Bakanlığı ise cezaevindeki mahkûmlara bir kimlik kartı verildiğini ancak bu kartta suçlamalara dair bilginin yer almadığını belirtti. Bir bakanlık yetkilisi, “Özellikle suçları gizli tutarız ki mahkûmlar arasında suçlamalara atıfta bulunmakla başlayan tatsızlıklar yaşanmasın” diye konuştu. Edinilen bilgiye göre yetkilinin sözünü ettiği kartları boyunda ya da görünür bir yerde taşımak gibi bir zorunluluk bulunmuyor, bu kimlikler, tutuklular tarafından sadece mahkemeye ve hastaneye giderken ibraz ediliyor. Bakanlık ayrıca Gezi tutuklusu 23 kişi hakkında kimlik kartlarını almadıkları için herhangi bir işlem yapılmadığını belirtti.

Torba fezleke

Bu arada CHP raporunda tutuklanan gençlerle ilgili polis fezlekelerinde 10 ayrı örgüt adı ve 20’den fazla suçlamanın yer aldığı belirtildi. Raporda, duruşmada tutuklulardan birisinin, hâkime “Örgütümüzü biz mi seçelim, siz mi birini bize vereceksiniz?” diye sorduğu, savcı ve mahkeme başkanının da “Polis çok yorgun, biraz hantal davranmış ve hepsini hepinize yazmış” diyerek bazı suçlama ve örgüt isimlerini çıkarttığı bilgisi yer aldı.


  http://www.radikal.com.tr/114267011426703

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  suçlu kimlik kartı - ercint

  adalet bakanlığı orada kalan kişilerin tutuklular olduğunu bilmiyor mu? bunlar ya hukuki konularda zırcahil insanlar ya da açıkça kötü niyetliler. yargılanması süren insanlarda ne suçundan söz ediyorsunuz? bu davranış hem anayasaya, hem tck-cik-cmk gibi temel yasalara hem de uluslararası sözleşmelere aykırıdır.

  devlet uygun gördüyse diyecek birşey yok - dedubluman

  devletimizin en önemli niteliklerinden olan ileri demokratlığı bireye kimlik kazandırma vasfını fazlasıyla önemser.. çapulcu,terörist,ayyaş ve benzeri niteliği önemli değil al o kimliği yaşamana bak. kart bile basmışlar ne hoş... farklı kimlikler kazandırılarak ileri demokrasi atağı güçlendirilmek isteniyor anlamıyor her haltı eleştiriyorsunuz. bırakın bu istemezük ağızlarını devlet veriyorsa alacan üzerimde iyi durdu diyeceksin. devlet başa kuzgun leşe ötesi yoktur. bana da e haciz koymuşlar o kötü işte ama olsun çok biber gazı tüketildi çok para lazım anlayışlı olmak lazım.

  terörist arıyorsan - genco940

  dağlara dön yüzünü, önüne geleni yaftalama, dış politikalarınızla suriye sınırına dayandı meseleler, açılıyormusun, kapanıyormusun, çözüyormusun, çözemiyormusun çık açık açık anlat yoksa geç kalacaksın kabak milletin değil senin başına patlayacak. Kitlendin kaldın farkındamısın neyi tutsan elinde kalıyor. İçeride milleti gazla, suyla, çopla, palayla kovalayacağına, dışardan geleceklere bak. Bu hale getirdin bize güvenme kendin hallet.