Sincan'da gömülen silahlardan parmak izi çıkmadı

Ergenekon işe yaradı, cephanelik terk ediliyor. Ankara, İstanbul, İzmir ve Antalya'da boş arazilere atılmış halde çok sayıda el bombası ve mühimmat bulundu

 

TOLGA AKINER

ANKARA - Ergenekon soruşturması çerçevesinde ardı ardına gerçekleştirilen operasyonlarda cephaneliklerin ortaya çıkarıldığı Ankara'da, yakalanma korkusu yaşayanlar ellerindeki bomba ve mühimmatlardan kurtuluyor. Yenimahalle'nin Batıkent semtinde iki ayrı arazide 30 bomba, 15 kutu M-16 ve 461 adet de Kalaşnikof mermisi bulundu. 9 Ocak'ta Gölbaşı yakınlarında 12 Ocak'ta da Sincan'ın Yenikent beldesinde bulunan mühimmatlar üzerinde parmak izine rastlanmaz iken, Türk Silahlı Kuvvetleri de silah depolarında eksik olmadığını tespit etti. Bunun üzerine Askeri Savcılık konuya ilişkin incelemesini eğitim ve tatbikatlar için birliklere verilen mühimmatları da içine alacak şekilde genişletti.

İhbarlarla bulundu

Edinilen bilgiye göre; "155 Polis İmdat" hattını arayan bir kişi Batıkent Anıt İş Merkezi karşısındaki arazide, içinde askeri mühimmat bulunan bir poşet olduğunu bildirdi. Belirtilen adrese giden polis ekipleri, poşet içinde 7 adet el bombası, 3 adet tüfek bombası, 10 adet Lancaster bombası, 15 kutu (300 adet) M-16 mermisi buldu. Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından el konulan mühimmat incelenmek üzere Kriminal Polis Laboratuarı'na götürüldü. Polise gelen bir başka ihbar ise yine Batıkent'e ilişkin oldu. Ergazi Mahallesi 1. Cadde'deki arazide inceleme yapan karakol polisi, poşet içinde 461 adet Kaleşnikof mermisi buldu. Sözkonusu mermiler, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerine teslim edilirken bunların da incelenmek üzere polis kriminal laboratuvarına gönderildi.

Parmak izi bulunamadı

Kriminal Polis Laboratuarı'nın, 9 Ocak 2009'de Gölbaşı yakınlarında ve 12 Ocak 2009'da da Ankara'nın Sincan ilçesi Yenikent beldesi sınırlarındaki Zir Vadisi'nde bulunan bomba ve mühimmatlar üzerinde yaptığı parmak izi incelemesi de tamamlandı. Polisin mühimmatlar üzerinde herhangi bir parmak izine rastlamadığı öğrenildi.

Askeri inceleme sürüyor

Mühimmatlara ilişkin olarak Genelkurmay Askeri Savcılığı'nın incelemesi ise sürüyor. Edinilen bilgiye göre; Türkiye genelindeki tüm silah depolarındaki mühimmatların sayımı gerçekleştirildi ve eksik çıkmadı. Bunun üzerine Askeri Savcılığın, bulunan mühimmatların 'sarf' gösterilmiş olabileceği ihtimalinden hareketle eğitim ve tatbikatlarda kullanılan mühimmatlara ilişkin kayıtları da incelemesine dahil ettiği kaydedildi. Askeri Savcılığın incelemesini, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un talimatı doğrultusunda çok titiz bir şekilde sürdürdüğü ve sözkonusu mühimmatların ne zaman, nasıl ve kimler tarafından alıkonularak birlik dışına çıkarıldığını tespit için çalıştığı kaydedildi.

Ne bulunmuştu?

Ankara-Gölbaşı yolu üzerindeki ODTÜ Ormanlık arazisinde eski Özel Harekatçı İbrahim Şahin'in evinde bulunduğu belirtilen kroki doğrultusunda, 9 Ocak'ta yapılan kazıda; seri numaraları silinmiş 2 adet law (hafif anti-tank) silahı, 590 gr kağıt bomba, 1 adet el bombası, 10 adet el bombası pimi, 2 adet işaret fişeği ve yaklaşık 300 adet 9 mm tabanca mermisi bulunmuştu.

Ergenekon soruşturması kapsamında aranırken kendiliğinden askere teslim olan ve ordu malını çalmaktan tutuklanarak Mamak Askeri Cezaevi'ne konulan Yarbay Mustafa Dönmez'in bilgisayarında bulunduğu belirtilen belgeler doğrultusunda da, Ankara'nın Sincan ilçesi Yenikent beldesi sınırlarındaki Zir Vadi'nde arama ve kazı yapılmıştı. Polis 12 Ocak'ta, bir kuyu içinde, çoğunluğu taarruz bir kısmı da savunma tipi olan 30 adet MKE üretimi el bombası, 12 adet antipersonel tüfek bombası, 12 adet MK49 tipi bubi tuzağı, 2 adet aydınlatma bombası, 9 adet sis bombası, 800 adetten fazla G3 piyade tüfeği mermisi, 6 gösteri bombası, 9 göz yaşartıcı bomba ele geçirmişti.

Yeni mermiler ve bombalar bulundu

İstanbul’un Sultangazi ilçesindeki boş arazide aralarında M-16 piyade tüfeğine ait fişeklerin de yer aldığı 900’den fazla mermi bulundu. Sultangazi ilçesi Gazi Mahallesi Baraj Yolu’ndaki boş arazide önceki gün vatandaş tarafından çok sayıda mermi buldu. Bu kişinin durumu bildirmesi üzerine olay yerine gelen polis, aralarında M-16 piyade tüfeğine ait fişeklerin de yer aldığı 900’den fazla mermiyi incelenmek üzere İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürdü. Ankara’da vatandaşların ihbarı üzerine, Batıkent Anıt İş Merkezi karşısındaki arazide, 7 adet el bombası, 3 adet tüfek bombası, 10 adet Lancaster bombası, 15 kutu 300 adet M-16 mermisi bulundu. Polis ekipleri olay yerine gelerek, mühimmata el koydu. Söz konusu mühimmatın incelenmek üzere polis kriminal laboratuvarına gönderildi. Antalya’da da boş bir arazide 25 mermi, İzmir’de de 200 adet makineli tüfek mermisi bulundu.