'Sincan'da hukuk vahşeti yaşanıyor'

Sincan hâkimi Osman Kaçmaz hakkındaki soruşturmayı YARSAV Başkanı Eminağaoğlu sert eleştirdi: 'Sincan'da hukuk vahşeti yaşanıyor', 'Yargı terörist muamelesi görüyor'

ANKARA - YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz hakkında Adalet Bakanlığı’nca başlatılan soruşturmaya tepki göstererek, “Sincan’da hukuk vahşeti yaşanmaktadır” dedi. Eminağaoğlu, yargının ‘terörist muamelesi’ gördüğünü iddia etti. Eminağaoğlu şunları söyledi:

TERÖRİST MUAMELESİ YAPILIYOR: Yetkisiz birimlerce soruşturmadan el çekilip Adalet Bakanlığı’nın devreye sokulması, hukuk tarihimizde bugüne kadar eşi görülmemiş, yargıdan hesap sorma, siyasi iradeyi geçmişte denetlemiş veya siyasi irade tarafından listelenmiş yargıç ve cumhuriyet savcılarını, dolayısıyla yargıyı hizaya getirme operasyonudur.  Adana’da, Ankara’da, Erzincan’da, İstanbul’da, Kartal’da, Sincan’da ve daha birçok yerde, yargının bu yöntemlerle terörist muamelesine tabi tutulması; yargı erkine, yani ulusa, yani devlete terörist demekle eş anlamlıdır. Üstelik kişilerin değil, hedef alınan mahkemelerin basılarak kararlara el konulmasının hiçbir açıklaması olamaz.
SORUŞTURMA BASKILANIYOR: Adalet Bakanlığı’nın son açıklaması gözetildiğinde, yürütmenin devam eden soruşturmayı nasıl savcılara bırakmayıp, soruşturmaya nasıl vakıf olduğunun ve baskıladığının açıkça ve ayrıca görülebilmesini sağlamıştır.
İŞKENCE HALİNE GELDİ: Soruşturma aşamasında yargıç ve cumhuriyet savcılarının telefonlarını adalet müfettişleri eliyle dinleyen tek hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’ndeki bu tablonun yaratıcısının Adalet Bakanlığı olması, hukuksuzluğun amacını ve kararlılığı, kanıt toplama yöntemindeki çağcıl işkencenin boyutunu yansıtması yönünden önemlidir.
YARGIYA TECAVÜZ: Görev suçlarında iletişimin tespiti olanaklı değildir. Adalet müfettişleri sadece görev suçları yönünden işlem yapmakla yetkili olmalarına ve dolayısıyla, hiçbir biçimde adalet müfettişlerinin iletişim tespit talebinde bulunma yetkileri dahi yokken, mahkemeler adalet müfettişlerince abluka ve baskı altına alınarak, dinleme ve izlemelerin müfettişlerin yeni talepleri ile alınan mahkeme kararları gerekçe gösterilerek sürdürülmesi ve bunun Adalet Bakanlığı’nca itirafı, yargıya tecavüzde suçüstü halidir.
SİLAHLI BASKIN: Müfettişlerinin ivedilikle kamusal yetkilerini ‘bir silah gibi ellerine alarak’, dosyalara el koymaları ve tüm mahkeme kararlarını da incelemeye almaları sadece Türkiye Cumhuriyeti değil dünya hukuk tarihindeki kara sayfalarda, ‘Adalet Bakanlığı’nca gerçekleştirilen silahlı mahkeme baskını’ olarak yerini almıştır. Mahkeme kararlarına el konulup terör örgütü aranmasıyla, bu konuda Türkiye, evrende bir ilk olmuştur. Türkiye’deki Sincan’da da bir vahşet ama hukuk vahşeti yaşanmaktadır. Sürecin çok önceden başlatılmış gibi sunulması, göstermeliktir.”

Baykal’dan sert tepki
CHP lideri Deniz Baykal da Kaçmaz hakkındaki soruşturmayla ilgili olarak şunları söyledi: “Sincan hâkiminin aldığı karar sonrasında olağanüstü anlayışla Sincan hâkimine yönelik kanunsuz dinlemelerin yapıldığı, müfettişlerin bu dinlemeleri temel alarak ilgili ilgisiz herkesi bu konuda bilgilendirip yönlendirerek ifadeler aldığı biliniyor. Bunun baskı niteliğinde olduğu çok açık, tartışma götürmez bir gerçektir. Bu baskının temelinde de iktidarın savcıları ve hâkimleri yıldırma denetim altına alma,  çabası vardır.” (Radikal)