'Sincap adamlar' ağaçlarda

'Sincap adamlar' ağaçlarda
'Sincap adamlar' ağaçlarda
Dutları 'sincap atlayışı'yla toplayan işçiler ağaç başına 5 ile 8 lira alıyor


GAZİANTEP - Dut üretimiyle bilinen Adıyaman’ın Tut ilçesinde, yüksekliği 50 metreye ulaşan dut ağaçlarındaki meyveler, dal silkelemeyi kendisine meslek seçen cesur kişiler aracılığıyla hasat ediliyor.
Güç, cesaret ve atiklik gerektiren dal silkeleme işini kendisine meslek seçenler, bir daldan diğer bir dala ya da bir ağaçtan diğer bir ağaca geçmeyi birkaç saniyede başarmaları nedeniyle "Sincap adamlar" olarak da anılıyor.
Yıllardır dal silkeleyerek ekonomik gelir elde ettiğini söyleyen Nevzat Çoban, "İşimiz çok zor ve tehlikeli. Zaten kolay olsa dut hasadını bahçe sahipleri kendileri yapar, bize ihtiyaç duymazlardı" dedi.
Dal silkeme işi karşılığında alacağı ücreti hasat yapılacak ağacın yüksekliğine ve dallarının sayısına bakarak belirlediğini ifade eden Nevzat Çoban, şöyle konuştu:  "32 yaşındayım, eşim ve çocuğumun nafakasını çıkarmak için ücret karşılığını dut ağaçlarının dallarını silkeliyorum. Silkelediğim dallardaki dutlar yere ya da ağacın altına tutulan bezin üzerine düşüyor. Dut hasadı böyle yapılıyor, başka bir yöntem yok. Ben ücret karşılığında o yüksek dut ağaçlarına çıkıp dalları silkeliyorum. Ağaç başına 5 ile 8 lira arasında değişen ücret talep ediyorum. Kısa süreli bir iş de olsa memnunum, bir şeyler kazanabiliyorum. Bu işi yapan birkaç kişi tanıyorum." Nevzat Çoban, tehlikeli bir iş yaptığını bildiğini ifade ederek, çalışırken en küçük bir dikkatsizlik yapması halinde ağaçtan düşebileceğini hiç aklından çıkarmadığını kaydetti.
"Dut ağacının dallarının kolay kırılıyor. Dalın kırılması ya da dikkatsizliği sonucunda ağaçtan düşebilirim. Ağaçtan düşersem ya ölürüm ya da sakat kalırım" diyen Nevzat Çoban, çalıştığı günlerin akşamında parmaklarını oynatamayacak ölçüde bitkin halde evine ulaştığını vurguladı.
Nevzat Çoban, dallara asılarak ya da atlayarak bir ağaçtan diğer ağaca geçebildiğini, daldan dala ya da ağaçtan ağaca geçmek için yaptığı hareketlere "Sincap atlayışı", "Sincap geçişi" gibi adlar verdiğini söyledi.
Dut ağaçlarının dallarını silkeleme işine her yıl temmuz ayında başladığını ifade eden Nevzat Çoban, işini yaklaşık bir ay süreyle yapabildiğini bildirdi.(aa)