Sinemanın yanıtı ağır olacak

"Ülkesini en çok seven onu en çok eleştirendir"... Sinemacıların, 'Yaralı Yürek' dizisinin setini basıp Urfa'yı ve Urfalıyı kötü gösterdikleri gerekçesiyle yönetmen Özer Kızıltan...

İSTANBUL - "Ülkesini en çok seven onu en çok eleştirendir"... Sinemacıların, 'Yaralı Yürek' dizisinin setini basıp Urfa'yı ve Urfalıyı kötü gösterdikleri gerekçesiyle yönetmen Özer Kızıltan ile yardımcısı Celal Çimen'i hastanelik eden zihniyete mesajını, Çağan Irmak'ın bu cümlesi özetledi.
Şanlıurfa'da önceki gün bir grubun, beğenmedikleri bir filmin setini basarak 'kentlerinin imajını kurtarma girişimi'ne tepki yağdı. Sinemacıların tepkisi ortak bir açıklamayla duyuruldu. Çekimine ara verilen 'Yaralı Yürek' oyuncularının yanı sıra Çağan Irmak, Barış Pirhasan, Erden Kıral, Şevket Çoruh, Reis Çelik, Cem Özer, Nurgül Yeşilçay, Aydın Bulut, Nur Sürer, Murat Daltaban gibi isimlerin de aralarında olduğu Film Yönetmenleri Derneği, Senaryo Yazarları Derneği, Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği Üyeleri ve Sinema TV Oyuncuları Derneği temsilcileri, İstanbul Yeni Melek Gösteri Merkezi'nde buluştu.
Irmak ile Sürer'in okuduğu basın açıklamasında linç kültürünün ülkenin bütün hücrelerine sızdığı dile getirildi. Olayı gerçekleştirenlerin, kendilerini 'ülkücü' olarak tanımlayan 40-50 kişilik silahlı, sopalı bir grup olduğu belirtilerek, "Töre cinayetini ve kadına karşı şiddeti ele alan diziye karşı bir süreden beri Urfa Belediye Başkanı, Ticaret Oda Başkanı, gazeteci Kemal Kapaklı ve CHP il yönetimi sistemli bir kışkırtma içindeler" denildi.
Açıklamada toplum dizi setine baskınla yeni bir boyut kazanan şiddete karşı uyarılmazsa, devlet şiddete, ayrımcılığa karşı acil tedbir almazsa çok daha utanç verici sahnelere tanık olunacağı ifade edildi. Sinemacıların olayı gerçekleştiren ve engel olmayanları kınayan basın açıklamasının sonunda ise "Meslektaşlarımıza karşı girişilen şiddet eylemlerinin sürmesi halinde bundan sonraki tepkilerimiz en az yarattığımız filmler kadar etkili olacak" mesajı verildi. Çağan Irmak, daha sonra, töre cinayetlerinin anlatılmaya ve eleştirilmeye devam edeceğini söylerken bir yandan da uyardı:
"Tahammülsüz bir toplum haline geldik. Ayağımızın altındaki halı çekiliyor. Artık birilerinin buna dur demesi gerekiyor."
Şanlıurfalılar da kızgın
Olayın ardından gözaltına alınan yedi kişi, sorgulamanın ardından dün adliyeye sevk edilirken, saldırıya tepki gösterenler arasında birçok sivil toplum kuruluşu da yer aldı. Aralarında İHD, Mazlum- Der, Eğitim- Sen, KESK ve DTP üyelerinin da olduğu grup Mazlum- Der Şanlıurfa Şube Başkanlığı binasında toplanarak olayı protesto etti ve dizinin engellenmesi yerine, desteklenmesi gerektiğini açıkladı.
Devlet Tiyatroları Opera ve Balesi Çalışanları Yardımlaşma Vakfı (TOBAV) ise set baskınının, 'kadın haklarına, insan haklarına, demokrasi kültürüne, sanata, eğitime, kültürel gelişmeye, eleştiri ve özeleştiriye, can ve mal güvenliğine karşı gelmekle aynı düzlemde buluştuğunu' belirtti.
Gözaltına alınan saldırganlar dün adliyeye getirildi. Bir zanlı "Ne mutlu Türküm diyene" diye bağırdı. Akif Yıldırım, Nusret Yücel, Mehmet Yaşar, Ubeyit Kara, Fatih Gökhan Davarcı ve Mehmet Şevket Bayaslan 'yaralama' suçundan tutuklanırken, bir zanlı serbest bırakıldı.
Töre kurbanı Beyaz
Senaryosunu Macit Koper, Hülya İniş ve Sevgi Saygı'nın yazdığı, Özer Kızıltan'ın yönettiği 'Yaralı Yürek' gerdek gecesi bakire çıkmaması üzerine ölüme mahkûm edilen Beyaz'ın hikâyesini konu alıyor. Hizmetçi olduğu konakta Tahir ağanın tecavüzüne uğrayan Beyaz, ağanın oğluyla evlendiği gece bakire çıkmayınca töre gereği öldürülmek istenir. Beyaz'ın ölüm emrini ailenin erkekleri yerine getiremeyince Beyaz'ı geneleve satarlar.
Beyaz'ı genelevden yıllar sonra doğduğu kasabaya genç ve idealist bir savcı olarak dönen çocukluk aşkı kurtarır.
Show TV'de yayımlanan dizide başrolleri Vildan Atasever, Serdar Özer, Gökhan Atalay, Tamer Levent ve Meral Oğuz paylaşıyor.