Sınıf mevcudu AB'nin iki katı

Okullar, sorunlarla açılıyor. İlk ve orta dereceli okullarda yaklaşık 14 milyon öğrenci ve 550 bin öğretmen, bugün dersbaşı yapacak.
Bu yıl İlköğretim Haftası etkinlikleri kapsamında 16 Eylül'de tüm okullarda şenlikler düzenlenecek.

ANKARA - Okullar, sorunlarla açılıyor. İlk ve orta dereceli okullarda yaklaşık 14 milyon öğrenci ve 550 bin öğretmen, bugün dersbaşı yapacak.
Bu yıl İlköğretim Haftası etkinlikleri kapsamında 16 Eylül'de tüm okullarda şenlikler düzenlenecek.
Yarıyıl tatili 24 Ocak-6 Şubat'ta yapılacak. Ancak Kurban Bayramı nedeniyle öğrenciler 19 Ocak'ta tatile başlayacak. Eğitim yılı 10 Haziran'ta sona erecek.
2004 yılı bütçesinde Milli Eğitim Bakanlığı'na ayrılan ödenek savunma bütçesinin üzerine çıkarak, toplam bütçenin yüzde 8.04'ünü, gayrisafi milli hasılanın da (GSMH) yüzde 3.06'sını oluşturdu. Ancak yine de yüzde 3.5'le AB ülkeleri içinde GSMH'den eğitime en az pay ayıran Yunanistan'ın gerisinde kaldık. Bir dersliğe düşen öğrenci sayısı AB ülkelerinde ortalama 24 seviyesinde. Türkiye'de ise devlet okullarında bir dersliğe 38 öğrenci düşüyor. Türkiye'nin toplam nüfusunun yaklaşık yüzde 15'ini barındıran İstanbul'da bu sayı 60'ı bulurken, Ankara ve İzmir'de 41, Şanlıurfa'da 62.
Sezer: Öncelik öğretim birliği
Cumhurbaşkanı Sezer yeni eğitim-öğretim yılı dolayısıyla yayımladığı mesajında, "Eğitim konusundaki temel önceliğimiz, 'öğretim birliği' ilkesi ile anayasal kuralların uygulanması, eğitimin laik niteliğinden ödün verilmemesidir. Yöneteni ve yönetileniyle herkesin bu konuda gerekli duyarlılığı göstermesi, Türkiye Cumhuriyeti'nin varlığını korumasının da güvencesi olacaktır" dedi. Yeni eğitim-öğretim yılının açılışı dolayısıyla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla Şanlıurfa'da bir tören yapılacak.