Sınıftan çıkarmaya 'tahrik'

Sınıftan çıkarmaya 'tahrik'
Sınıftan çıkarmaya 'tahrik'

Adnan Menderes Üniversitesi nde okutmanlık yapan mühendis Mutlu Vardar, dört yıl önce öğrencisi tarafından sınıfta kalbinden bıçaklanmıştı.

Yargıtay, okutmanı bıçaklayan öğrenciye müebbet cezayı, "Olayda tahrik var" diyerek bozdu.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Yargıtay, ‘okutman cinayeti’ davasında, eğitim dünyasında tartışma yaratacak bir karar verdi. Okutmanın, öğrencisini “Sınıfı terk et, giriş adabını öğren, sana adap, edep öğretsinler” diyerek sınıftan çıkarması tahrik nedeni sayıldı.
Adnan Menderes Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu’nda okutmanlık yapan inşaat mühendisi Mutlu Vardar, derslerini blok gerçekleştiriyordu. Ancak öğrenciler bu durumdan hoşnut değildi. 2009 yılı şubat ayında bazı öğrenciler derse ara verilmesini istedi ancak Vardar kabul etmedi. Öğrencilerden İbrahim D. sınıfı terk etti. Okutman, bir sonraki derste yoklama yaparken İbrahim D.’nin ismini okuyunca, “Sen eşyalarını, pılını pırtını topla sınıfı terk et. Giriş âdâbını öğren, öğren de öyle gel. Git sana âdâp, edep öğretsinler, sınıfa girip çıkmayı öğretsinler” dedi.
Sinirlenen İbrahim D., 20 dakika sonra sınıfa dönerek okutmanı kalbinden bıçakladı. Mutlu Vardar ölürken, İbrahim D. ‘kasten adam öldürmek’ten yargılandığı Aydın 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde müebbet hapis cezasına çarptırıldı.
Mahkeme tahrik indirimi uygulamazken, “Öğretmenler tıpkı ebeveynler gibi öğrenciler üzerinde belli bir otorite altında ileriye dönük olan davranışlarını ıslah etmek amacıyla bu tür yaptırımlarda bulunabilirler” dedi.
Kararın temyiz incelemesini yapan Yargıtay 1. Ceza Dairesi, okutmanın sözlerini, sınıfta diğer öğrencilerin yanında söylemiş olmasını da dikkate alarak “Olayda tahrik var” dedi ve kararı bozdu. Yerel mahkeme ilk kararında direnirken, “Bu haksız tahrik kabul edilirse dersten her çıkartılan öğrencinin öğretmenini vurmasının tahrik hükümleriyle değerlendirilmesi sonucu doğurur” görüşünü savundu. Direnme kararı üzerine dosya Yargıtay Ceza Genel Kurulu’na gitti. Kurul, 5 Şubat 2013 günü yerel mahkemenin kararını bozdu. İbrahim D.’ye müebbet yerine en fazla 18 yıl ceza verilebilecek.