Sınır bölgesinde yüksek gerilim

Eller tetikte
Dağlıca'da 12 askerin şehit edilişinden sonra yoğunlaşan sınır boylarındaki operasyon, Diyarbakır'dan kalkan F-16 uçakları ve Kobra helikopterlerinin de desteğiyle aralıksız sürdürülüyor. Bölgedeki yerleşim birimlerinde giriş ve çıkışlar kontrol altına alındı. Şırnak'tan sınıra tank, top ve askeri mühimmat sevkıyatı da var.

HAKKÂRİ/ŞIRNAK/DİYARBAKIR - Hakkâri'nin Yüksekova ilçesine bağlı Dağlıca'da pazar günü 12 askerin şehit edilmesindan sonra sınırda operasyonlar aralıksız sürüyor. Operasyonlara Diyarbakır'dan kalkan F-16 uçakları ve Kobra helikopterleri de destek veriyor. Askeri hareketliliğin yaşandığı bölgedeki yerleşim birimlerinde giriş çıkışlar kontrol altında tutuluyor.
Sınırdaki operasyonlara Diyarbakır'dan kalkan F-16 uçakları ve Kobra helikopterleri de destek veriyor. Muhtemel sınır ötesi operasyon için Hakkâri'nin Çukurca ilçesinde yaklaşık 5 bin asker hazır bekliyor. Sınır kesimine tanklar da getirildi.
PKK sığınakları Kobra helikopterleriyle bombalanıyor. Bölgede askerler sabahın erken saatlerinden itibaren tüm karayollarında frekans karıştırıcı cihazlarla patlayıcı taraması yapıyor. Şırnak'tan sınıra tank, top ve askeri muhimmat sevkıyatı da var. Dağlıca saldırısından sonra öldürülen PKK'lı sayısı 34'e ulaştı.
Tunceli'de bombalı saldırı
Tunceli'nin Pülümür ilçesindeyse güvenlik güçlerine dün bombalı saldırı yapıldı. Askerler geçerken PKK'lılar araziye daha önceden döşedikleri bombayı uzaktan kumandayla patlattı. Patlamada ölen ya da yaralanan olmadı. Patlamanın ardından bölgede hava destekli operasyon başlatıldı.
Hakkâri'nin Şemdinli ilçesinde de sınırın sıfır noktasındaki Yeşilova Jandarma Karakolu'na önceki akşam saldırmaya kalkan 100 kişilik PKK'lı grubun püskürtüldüğü haberleri geldi.
Alınan bilgiye göre teröristler, Şemdinli'deki Yeşilova Jandarma Karakolu'na saldırmaya kalkıştı. 21'inci Jandarma Tugay Komutanlığı'na bağlı olan ve Irak sınırının sıfır noktasında bulunan Yeşilova Jandarma Karakolu'ndaki askerler, termal kameralarla 80-100 kişilik PKK'lı grubunun Irak topraklarından gelerek karakola saldırı hazırlığı yaptığını saptadı. Bölgeye takviye kuvvet çıkarıldı ve teröristlerin saldırıya geçmesi beklenmeden, bulundukları bölge tank ve top atışlarıyla yoğun ateş altına alındı.