Sınır boyunda nefesler tutuldu

'Emir bekleniyor'
PKK'nın 21 Ekim'de Dağlıca'da 12 askeri şehit etmesi üzerine sınır boylarında başlayan operasyonlar sürerken, Irak'a olası harekât için hazırlıklar da tamamlandı. Üst düzeydeki bir güvenlik yetkilisi, "Nefesler tutuldu, harekât emri bekleniyor" dedi. Dağlıca'da önceki gece de çatışma vardı.
'Sonbahar Operasyonu'
Olası sınır ötesi harekâtta Irak'a üç koldan girilecek, ilk hedefler de PKK'nın Zap, Avaşin ve Metina kampları olacak. Türkiye'nin iç bölgelerinde de terörle mücadele sürüyor. Tunceli'deki 'Sonbahar Operasyonu'nda 15 terörist öldü, Dağlıca baskınından beri öldürülen PKK'lı sayısı 79...

HAKKÂRİ - Kuzey Irak sınırında operasyonlar bir yandan sürdürülürken, sınır ötesi operasyon hazırlıkları büyük ölçüde tamamlandı. PKK'lıların 21 Ekim gecesi saldırı düzenlediği Hakkâri'nin Yüksekova ilçesine bağlı Dağlıca bölgesinde önceki gece de teröristlerle sıcak temas sağlanırken, Tunceli'de de operasyon başlatıldı, 15 PKK'lı öldürüldü.
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bir ay önceden Hakkâri ve Şırnak kesimine başlayan sevkıyatı büyük ölçüde tamamlandı. Sınırın sıfır noktalarına tam donanımlı olarak intikal ettirilen binlerce asker, harekât emrini beklemeye başladı. Sınır noktalarına gece görüş sistemi bulunan çok sayıda Kobra, Süper Kobra ve Sikarsky helikopterler konuşlandırıldı. Askeri malzeme ve mühimmatla birlikte uçaksavar bataryaları, jeneratörler, seyyar karakol yapımında kullanılan malzemeler, seyyar askeri duş kabinleri, çelik yelekler, frekans karıştırıcı jammer cihazları ile mayın dedektörleri de sınır ötesi operasyon planına göre gerekli yerlere sevk edildi.
'Peşmerge direnirse, gereken dersi alır'
Mehmetçiğin, sınırı aşıp hedefleri vurmaya hazır olduğunu söyleyen üst düzeydeki bir güvenlik yetkilisi, nefeslerin tutulup harekât emri beklendiğini söyledi. Sınır ötesi operasyon için tüm hazırlıkların tamamlandığını kaydeden aynı yetkili, istihbarat çalışmasına göre Irak'a birkaç koldan girileceğini, Mehmetçiğin önünde peşmergelerin direnme gücü olmadığını belirterek, "Silaha sarılırlarsa gereken dersi alırlar" dedi.
Kuzey Irak'ın sınırdan termal kameralarla ve teknolojik imkânlarla gözetlendiğini de belirten üst düzey güvenlik yetkilisi, operasyon sırasında kullanılacak yolların 24 saat denetim altında tutulduğu bilgisini verdi. Bu geçiş yollarına patlayıcı yerleştirmek, mayın döşemek gibi bir girişim olması halinde anında müdahale edileceğini söyleyen yetkili, "Şu ana kadar olmadı ama böyle bir girişim olursa tanklar ve uçaksavarlar tepelerine bomba yağdırır" dedi.
Çukurca kesiminde konuşlandırılan birliklerin sınır ötesi harekâtta ilk hedefi, PKK terör örgütünün yıllarca yuvalandığı Irak topraklarındaki Zap, Avaşin ve Metina kampları olacak. Kamplar havadan bombalanıp, top atışları ve tanklarla da vurulacak. Kanimasi bölgesinde yer alan bu kamplarda PKK'lıların Rus yapımı füze ve uçaksavarlar bulundurduğu biliniyor.
Zap, Metina, Avaşin vurulacak
İstihbarat bilgilerine göre Çukurca'nın hemen karşısındaki kayalık ve korunaklı bölgede ve Türkiye'ye beş-altı saatlik yürüyüş mesafesindeki örgütün Zap Kampı bulunuyor. Bu kampta 150 kadar teröristin bulunduğu sanılıyor. Diğer bir kamp ise Metina kampı. Sınıra 10 kilometre
uzaklıktaki bu kampta barınan teröristler de zaman zaman sınırdan geçip vur- kaç eylemleri yapıyor. Avaşin kampı ise, geçen hafta 12 askerin şehit olduğu, 16 askerin yaralandığı Dağlıca'nın tam karşısında. Dağlıca saldırısını bu kamptan gelenlerin yaptığı biliniyor.
Çukurca'da, Kuzey Irak'a askeri bilgileri veren altı korucunun tutuklanmasından sonra, 'askeri bölge' ilan edilen yerlere ve mevzilere korucuların girmesi yasaklandı. Çukurca'daki 150 kadar korucu, stratejik noktalara da sokulmuyor. Korucular sadece yollarda devriye gezecek ve operasyonun başlamasıyla birlikte askerlerle Irak topraklarına geçecek.
Irak tarafında hareketlilik sürüyor. Sınıra yakın bölgelerdeki yerleşim yerlerinde kalanlar, iç kesimlere göç etmeye başladı. Çukurca'nın karşısına düşen kesimdeki 20 kadar Irak köyü boşaltıldı. Çukurca'nın hemen karşısındaki Irak topraklarında peşmergelerin sınıra 5 kilometre mesafede karakollar kurmaya ve siper kazmaya başladıkları saptandı.
Dağlıca'da çatışma
Sınıra yakın bölgelerde PKK'lılara karşı operasyonlar da sürüyür. Dağlıca ve İkiyaka bölgelerinde önceki gece geç saatlerde 150 kişilik bir PKK'lı grubuyla sıcak temas sağlandı. Yaklaşık bir saat süren çatışmanın ardından teröristler sınır boyunda Çukurca yönüne doğru kaçtı. Bunun üzerine kırmızı bölgede kırmızı alarm verilerek, operasyon başlatıldı. Gece görüş sistemi bulunan helikopterler de hava desteği verdi. Ayrıca sıfır noktalarındaki birliklerden PKK'lıların kaçtıkları yöne doğru top atışları yapıldı.
Tunceli'de 15 PKK'lı öldürüldü
Tunceli'de de dün sabah saatlerinden itibaren, yaklaşık 8 bin askerin katılımıyla hava destekli bir operasyon başlatıldı. 'Sonbahar
operasyonu' adı verilen operasyonda, PKK'lıların yolları mayınlama ihtimaline karşı Tunceli- Pülümür bağlantılı Erzincan ve Erzurum karayolu trafiğe kapatıldı. Kutuderesi Vadisi'nde kıstırılan 30 PKK'lı teröristten 15'i öldürüldü.
Tunceli kırsalındaki PKK'lı teröristlerin, Kuzey Irak'taki örgüt yöneticileriyle yaptıkları telsiz konuşmalarında Cumhuriyet Bayramı'nda birkaç noktada eylem yapmak için hazırlık içine girdikleri bilgisinin alınması üzerine güvenlik güçlerinin harekete geçerek kapsamlı operasyon başlattıkları kaydedildi.
Böylece, 21 Ekim gecesi Dağlıca'ya düzenlenen saldırıdan bu yana öldürülen PKK'lı sayısı en az 79'a ulaştı. Dağlıca saldırısıyla başlayan çatışmada 32 PKK'lı öldürülmüştü. Bölgede sürdürülen operasyonlarda, 22 Ekim'de iki PKK'lı öldürülmüştü. PKK'lılar, Dağlıca saldırısının bir benzerini de 23 Ekim'de Şemdinli ilçesine bağlı, sınıra sıfır noktasındaki Yeşilova Jandarma Karakolu'na düzenlemek istemişti. Güvenlik güçleri PKK'lı grubu geri püskürttü ve 30 teröristi öldürmüştü.