Sınır dışına çekilme barış için fırsattır

Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Çözüm sürecinde öne çıkan ‘Barış dili’ Türkiye ’deki etnik ve dinsel çeşitliliğin aynası olan Mardin’de masaya yatırıldı. Çalıştayda konuşan DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk, barış sürecinin önemine değinirken, “ Bugün halkın beklentisi olan çözüm projesinden kim geri dönerse kendisi zarar eder. Hükümet de çok iyi bilsin ki eğer bu barış kalıcı bir barışa çevrilmezse, çözüm konusunda önemli adımlar atmazsa, inanın ki bugün Ergenekon yargılanıyorsa, yarın birileri onları Ergenekon’un yargılandığı yere gönderir” dedi. 

‘Çözüm iki taraflıdır’ 
Süreç Analiz ile MEC Politik’in Mardin’de gerçekleştirdiği iki günlük konferansta konuşan Türk, Türkiye’nin çok önemli bir süreçten geçtiğini belirtti. “Bu dönem demokratik zeminde, demokratik siyaset mantığıyla sorunlar çözülmelidir. Silahların susması, silahlı güçlerin sınır dışına çıkması barış için bir şanstır” diyen Türk, BDP olarak bu süreci sonuna kadar destekleyeceklerini söyledi. Türk, “Ama dürüst olmak lazım. Çözümden söz ederken elbette ki talepler olacak. Ama bugün sürecin barışa evirilmesini istemeyenler Kürtleri teslim olmuş, talebi yokmuş gibi bir görüşü gündeme getiriyor. Kürtler asla mücadelesinden vazgeçmedi. Halkların kucaklaşmasını sağlayacak yeni bir dönem var” dedi.
Asimilasyona karşı bir varlık mücadelesi verdiklerini söyleyen Türk, “Eğer ulus devlet mantığıyla ve Kemalist anlayışın bize biçtiği demirden gömleği aşamazsak hiç birimiz özgürleşemeyiz. Biz bu mantığa karşı mücadele edeceğiz. Çözüm iki taraflıdır. Mutlaka yeni bir bakış olmalı” dedi.