Sınır dışına çekilme barış için fırsattır

Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Çözüm sürecinde öne çıkan ‘Barış dili’ Türkiye ’deki etnik ve dinsel çeşitliliğin aynası olan Mardin’de masaya yatırıldı. Çalıştayda konuşan DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk, barış sürecinin önemine değinirken, “ Bugün halkın beklentisi olan çözüm projesinden kim geri dönerse kendisi zarar eder. Hükümet de çok iyi bilsin ki eğer bu barış kalıcı bir barışa çevrilmezse, çözüm konusunda önemli adımlar atmazsa, inanın ki bugün Ergenekon yargılanıyorsa, yarın birileri onları Ergenekon’un yargılandığı yere gönderir” dedi. 

‘Çözüm iki taraflıdır’ 
Süreç Analiz ile MEC Politik’in Mardin’de gerçekleştirdiği iki günlük konferansta konuşan Türk, Türkiye’nin çok önemli bir süreçten geçtiğini belirtti. “Bu dönem demokratik zeminde, demokratik siyaset mantığıyla sorunlar çözülmelidir. Silahların susması, silahlı güçlerin sınır dışına çıkması barış için bir şanstır” diyen Türk, BDP olarak bu süreci sonuna kadar destekleyeceklerini söyledi. Türk, “Ama dürüst olmak lazım. Çözümden söz ederken elbette ki talepler olacak. Ama bugün sürecin barışa evirilmesini istemeyenler Kürtleri teslim olmuş, talebi yokmuş gibi bir görüşü gündeme getiriyor. Kürtler asla mücadelesinden vazgeçmedi. Halkların kucaklaşmasını sağlayacak yeni bir dönem var” dedi.
Asimilasyona karşı bir varlık mücadelesi verdiklerini söyleyen Türk, “Eğer ulus devlet mantığıyla ve Kemalist anlayışın bize biçtiği demirden gömleği aşamazsak hiç birimiz özgürleşemeyiz. Biz bu mantığa karşı mücadele edeceğiz. Çözüm iki taraflıdır. Mutlaka yeni bir bakış olmalı” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/113143111314313

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Çıktıkları gibi de girerler. - citizen

  Sınır dışına çıkmak barış için fırsattır ama tekrar sınır içine girmelerinin garantisi var mıdır. Bunun önlemi alınabilecek midir. Bir kapıdan çıkıp öteki pencereden girmek çok mu zor. Bu ülkenin sınırdan kaçak girişler için atlama taşı olduğu kadar sürekli ikametgah olduğunu da unutmayalım. Hadi bakalım bu "barış karşıtı" görüşlerin karşısındaki "akil barışseverler".., beğenmedim butonuna dokunsun parmaklarınız, cevaplarınız da kendinizde kalsın. Nasılsa biliniyor. Barış çok başka birşeydir. Önce yüreklerde olur, sevgiyle olur. O sevgi varsa barış olur yoksa masal...

  BARISTAN BU KADAR KORKMAK NIYE ! - palenke

  Birileri insanlarin özgürce,ötekilestirilmeden,inkar etmeden,kardesce ve esitce yasamalari onlarin dünya görüsünün sonu olacagini iyi biliyorlar ve Tarihin cöplügünde yok olup gidecekler ,ondandir bu son cirpinislari.Baris ile Ülkemiz insanlari daha rahat bir yasama kavusacaklar.

  siyasi yasağı - experali

  siyasi yasaklıbu felaket tellalını hala ekranlarda görüyoruz yasak neden uygulanmadı.