Sınır kapıları normale döndü

Sınır kapıları normale döndü
Sınır kapıları normale döndü
Emniyet Genel Müdürlüğü' nün Pol-Net sisteminin arıza yapması nedeniyle pasaport işlemleri yapılamadığı için Türkiye genelindeki tüm sınır kapılarından saat 13.00'ten itibaren ülkeye giriş ve çıkış yapılamadı. Sorun 17.10'da çözüldü.

ANKARA - Emniyet Genel Müdürlüğü' nün Pol-Net sisteminin arıza yapması nedeniyle pasaport işlemleri yapılamadığı için tüm sınır kapılarından saat 13.00'ten itibaren ülkeye giriş ve çıkış yapılamadı. Kapıkule sınır kapısında arıza nedeniyle 3 kilometrelik küçük araç ve 4 kilometrelik de TIR kuyruğu oluştu. Pol-Net sistemindeki aksaklığın, Hacker grubu 'Redhack''in Emniyet Genel Müdürlüğü'nün resmi internet sitesi egm.gov.tr'yi hacklediğini iddia etmesinin ardından gerçekleşmesi dikkat çekti. Sorun 17.10'da çözülebildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün kullandığı Pol-Net bilişim sisteminin saat 13.00 sıralarında arıza yapması nedeniyle pasaport kontrol işlemleri yapılamadı. Bu nedenle karayoluyla Türkiye ’den Avrupa ’ya çift yönlü giriş ve çıkış yapılamadı. Arıza nedeniyle Kapıkule gümrük sahasının içi doldu, dışarı da ise 3 kilometre küçük, 4 kilometre TIR kuyruğu oluştu. Duruma isyan eden sürücüler, durumu araçlarının klaksonlarına basarak protesto etti. Arıza nedeniyle Hamzabeyli, İpsala ve Pazarkule Gümrük Kapıları'nda da yoğunluk oluştu.

Atatürk Havalimanı'nda da Pol-Net sisteminde yaşanan aksaklık nedeniyle bir süre pasaport işlemleri yapılamadı. 12.00'den 13.00'e kadar devam eden arızanın ardından pasaport işlemleri yeniden başladı.

Pol-Net sistemindeki aksaklığın, Hacker grubu 'Redhack''in Emniyet Genel Müdürlüğü'nün resmi internet sitesi egm.gov.tr'yi hacklediğini iddia etmesinin ardından gerçekleşmesi dikkat çekti. Twitter'daki hesabından siteyi hacklediğini açıklayan Redhack grubunun duyurusunun ardından, EGM'nin sitesine erişim sağlanamadı. Redhack, eylemi Gezi Parkı'nda hayatını kaybedenler için yaptığını duyurdu. Emniyet Genel Müdürlüğü ise 'hack' iddiasını yalanlayarak, 'kontrollü olarak', Emniyet Genel Müdürlüğü, resmi internet sitesi egm.gov.tr adresinin hacklandiği iddialarını yalandı. Emniyet'ten yapılan açıklamada 'EGM Resmi Sitesi, Veri Merkezinin taşınmasından dolayı kontrollü olarak devre dışı bırakılmıştır' ifadelerine yer verildi.

Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdür Yardımcısı Gürkan Örgel, saat 17.10 itibariyle polis sistemi arızasının giderildiğini ve ülkeye giriş ve çıkış işlemlerine başlandığını bildirdi. 
 
DHA

Redhack Emniyet'in sitesini hacklediğini iddia etti


  http://www.radikal.com.tr/114945411494545

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  İlk defa RedHack'in yapmamış olmasını istiyorum. - nozsel

  Umarım EGM doğru söylüyordur ve sınırdaki kuyruğun sebebi RedHack değildir. RedHack'in, devlet kurumlarını gerektiğinde cezalandırmasını takdir ediyorum, ama bu eylemlerinin halkı ne kadar etkileyebileceğine dikkat etmeleri lazım. Zaten kraldan çok kralcı olanlar onlara karşı, daha fazla insanı karşılarına almamalarını umuyorum.

  Redhack yapinca haber, BULGAR yapinca haber degil!! - KONFICYUS

  Daha gecen hafta Kapikulede Bulgarlarin yavas calismasi yuzunden siniri 20 (yirmi) saate gectik. Bu her yaz tatilinde basimiza gelir; Bulgarlar ve Sirplar ozellikle az kisi calistirirlar ve biz gurbetciler saatlerce bekleriz kuyruklarda. Bir keresinde Kapikulede 2 gun yattik coluk, cocuk. O zaman haber olmaz, kimseninde umrunda daolmaz. Ama Redhack yapinca haber olur daha sansasyonel oldugu icin.

  Suriye sınırı hariç! - armagandenizci

  Suriye'yle sınır kapılarımız Pol-Net ağına dahil değil. Oralar kevgir gibi, yolgeçen hanı gibi.

  Olaylar Olaylar - prometheus494

  Girişimiz olay Çıkışımız Olay... :))

  acaba kim yaptı!! - cesi

  redhack sağolsun,her ne kadar açıklamasanız da..:)