'Sınır kapısı açılacak' heyecanı

IĞDIR/KARS - ABD Başkanı Barack Obama’nın ziyaretinden sonra Türkiye’nin Ermenistan ile sınırları açmayı planladığı haberi Iğdır, Kars ve Ardahan’da heyecan yarattı. Türkiye’nin Ermenistan ile sınırını 24 Nisan ‘Sözde Soykırım Günü’nden önce açacağı ve konunun Brüksel’de konuşulmaya başladığını yazan ‘ABHaber’ adlı internet sitesi, sınır kentleri Iğdır, Kars ve Ardahan halkını umutlandırdı.
Iğdır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kamil Arslan bölgedeki işadamı ve esnafın kapının açılmasını istediğini söyledi. Ticaretin milliyeti olmadığını belirte Arslan, “Ancak Türkiye’nin dış politikasını düşünmek zorundayız. Ermenistan kapısının açılmasıyla Azerbaycan ile ilişkilerimiz kötü olabilir” dedi.
Kars Ticaret Borsası Başkanı İsmet Çelik ise “ Ermenistan Karabağ konusunu çözerse kapı açılır” dedi.
Türkiye’den dolaylı olarak İran ve Gürcistan üzerinden Ermenistan’a 100 milyon dolardan fazla ihracat yapıldığını hatırlatan Kafkas Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü Başkanı Doç.  Mehmet Dikkaya ise “Ermenistan 1993’ten bu yana kapalı olan sınır kapısı nedeniyle sıkıntıda” diye konuştu.
 CHP Ardahan CHP Milletvekili Ensar Öğüt, sınır kapısının açılması konusunda aceleci devranılmaması gerektiğini söyledi. (dha)